top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraSzkoła na Widelcu | Magdalena Łapanowska

Pasztet z fasoli

15 porcji


Składniki:

 • 50 g kaszy jaglanej

 • 200 g suchej białej fasoli

 • 120 g (1/2 małej bulwy) selera korzeniowego

 • 100 g (1 średniej wielkości) marchewki

 • 200 g (2 średniej wielkości) cebuli

 • 5 łyżek oleju rzepakowego

 • 6 ziaren jałowca

 • 6 goździków

 • 2 liście laurowe

 • 3 ziela angielskie

 • 1 ½ łyżki majeranku

 • ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej

 • 2 – 3 łyżki sosu sojowego

 • sól i świeżo mielony pieprz do smaku


do zapieczenia:

 • 100 g suszonych polskich śliwek

 • 5 liści laurowych

 • 2 łyżki oleju rzepakowego

 • 1 łyżka bułki tartej lub otrąb


Sposób przygotowania:


Fasolę dzień wcześniej zalewamy zimną wodą w proporcji 3:1, aby napęczniała. Gotujemy ją w szybkowarze w wodzie w której się moczyła i dolewając tyle, aby fasola była zanurzona na kilka centymetrów. Dodajemy jeszcze obrane marchew, selera, 2 liście laurowe i 3 ziela angielskie. Zamykamy szybkowar i na mocnym ogniu doprowadzamy do zagotowania. Zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 15 minut. Po skończeniu gotowania ściągamy garnek z gazu, wypuszczamy ciśnienie i zdejmujemy bezpiecznie przykrywkę. Dodajemy 1 łyżeczkę soli, mieszamy i odstawiamy na kwadrans, po czym odcedzamy.


Kaszę jaglaną zalewamy wrzącą wodą, doprowadzamy do wrzenia, odcedzamy i płuczemy pod bieżącą wodą. Zalewamy świeżą porcją wrzącej wody w proporcji 2:1, dodajemy ½ łyżeczki soli i gotujemy do miękkości kaszy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzamy na sitku.


Cebulę drobno siekamy i smażymy na 4 łyżkach oleju, na małym ogniu, razem z 2 liśćmi laurowymi i goździkami przez ok. 10 minut często mieszając, aż całkowicie się skarmelizuje. Po usmażeniu przyprawy odrzucamy.


Po ostudzeniu miksujemy kaszę w malakserze. Dodajemy przygotowane wcześniej fasolę, warzywa i cebulkę wraz z olejem w którym się smażyła oraz doprawiamy wszystkimi przyprawami. Miksujemy na jednolitą pastę. Doprawiamy do smaku. Keksówkę smarujemy cienką warstwą oleju, wysypujemy bułką tartą i przekładamy połowę masy na pasztet. Wzdłuż dłuższego boku, przez środek masy układamy jedna obok drugiej suszone śliwki. Przykrywamy resztą masy. Wyrównujemy powierzchnię, smarujemy cienką warstwą oleju i nakładamy liście laurowe. Pieczemy w 180 stopniach 30 – 45 minut, aż się zrumieni. Studzimy i wstawiamy do lodówki na całą noc. Gotowy pasztet podajemy z wyrazistymi dodatkami np. z ćwikłą i domową musztardą.

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page