top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzkoła na Widelcu

Domowa kapusta kiszona

Świetny pomysł na zimowe warsztaty kulinarne!Składniki

  • 2 kg białej kapusty - dobrej jakości, sprawdź czy główka nie gnije lub nie pleśnieje

  • 2 marchewki

  • 51 g soli kamiennej ( jest najlepsza ponieważ nie jest jodowana)

  • w zależności od preferencji smakowych: łyżeczka kminku, liść laurowy, ziele angielskie


Ogólna proporcja to około 2% soli w całej masie kiszonki.


Sposób przygotowania


Kapustę siekamy na cienkie wiórki. Można to zrobić za pomocą specjalnej mandoliny do siekania lub bocznej ścianki tarki do szatkowania. Im cieńsze wiórki, tym lepiej.

Marchew obieramy, ścieramy na tarce o dużych oczkach.

Posiekaną kapustę wkładamy do miednicy, łączymy z solą i długo ugniatamy i "boksujemy" aby wypuściła jak najwięcej soku. Dodajemy marchewkę oraz wybrane dodatki smakowe.


Słój lub gliniane naczynie wyparzamy wrzątkiem, wkładamy do niego kapustę bardzo mocno ugniatając, tak by w naczyniu było jak najmniej powietrza. Zalewamy sokiem z dna miedniczki, dociskamy talerzykiem lub wyparzonym kamieniem. Odstawiamy do fermentacji w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej na 5-7 dni. Po tym czasie kapusta powinna nabrać aromatu i smaku kiszonki. Na samym dole kapusty będą zbierać się gazy fermentacyjne, warto po kilku dniach je uwolnić wykorzystując szpikulec, którym przebijemy całą zawartość słoja w kilku miejscach by zrobić przestrzeń bąbelkom do ujścia z naczynia.


W drugim tygodniu fermentacji warto przenieść kapustę do ciemnego pomieszczenia o temp ok. 10 stopni Celsjusza (piwnica będzie idealna).

68 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page