top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzkoła na Widelcu | Katarzyna Pieczyńska

II śniadanie na wynos

Co zapakować do szkolnej śniadaniówki?


Jak mantra powtarzane są slogany na temat tego jak ważny jest posiłek w szkole, o tym, że śniadanie daje moc, że to paliwo dla mózgu. Niestety oglądając szkolne lunchboxy bardzo często mamy wrażenie, że to raczej hasła „cukier krzepi” i „nie żałuj dziecku cukru” są nadal na fali. Przed pierwszym dzwonkiem warto się zatrzymać i naprawdę zastanowić nad tym co i dlaczego będziemy pakowali dziecku do szkoły.






Jak powinna wyglądać śniadaniówka?


Po 3-4 godzinach spędzonych w szkole przychodzi czas na dolewkę „paliwa”. Zasoby energii niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu skupienia, prawidłowego chłonięcia nowych informacji i dobrego humoru uzupełnić powinno odpowiednio zbilansowane drugie śniadanie.


W skład drugiego śniadania wchodzić powinny:


– Różnokolorowe warzywa: sprawdzą się np. marchewki, rzodkiewki, papryka, pomidorki koktajlowe, kalarepka, ogórki, również w formie kiszonej (są one źródłem witamin i składników mineralnych, poza tym powinny być podstawą naszej diety).

– Pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, kasza, makaron lub dania z pełnoziarnistej mąki np. naleśniki lub placuszki (są one źródłem nie tylko węglowodanów czyli energii, ale również błonnika, witamin z grupy B, żelaza, cynku, fosforu czy magnezu).

– Ulubione owoce: w całości sprawdzą się: jabłko, brzoskwinia, nektarynka, gruszka, śliwki, mandarynki, banan, borówki, truskawki, morele, pokrojone i zapakowane: mango, ananas, melon, arbuz. Od czasu do czasu może być to owocowy lub owocowo-warzywny koktajl (w zdrowy sposób osłodzą naszym pociechom dzień).

– Jajko, nasiona roślin strączkowych, np. cieciorka lub soczewica, pasta z nasion strączkowych np. hummus czy orzechów, twarożek, ser, maślanka, kefir lub jogurt naturalny, rzadziej mięso (są one źródłami białka, podstawowego budulca organizmu).

- Dodatek tłuszczu- orzechy, nasiona, pestki lub odrobina oleju lub oliwy (odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego, wzmacniają odporność i ułatwiają wchłanianie witamin A,D, E i K).

– Napój – woda (można do niej dodać plasterki cytryny, pomarańczy, limonki, listki świeżej mięty, melisy) lub napar lub herbata.


PRZYKŁADOWE ZESTAWY:


1) placuszki z jagodami/ brzoskwinia/ słupki kolorowych papryk/ mała garstka nasion słonecznika/ woda z cytryną i miętą;

2) kanapka z pieczywa razowego z hummusem i suszonymi pomidorami/ kilka pomidorków koktajlowych/ gruszka/ herbata owocowa;

3) domowe pełnoziarniste tortille z mozzarellą i warzywami/ słupki marchewki/ cząstka gorzkiej czekolady/ mała kiść winogron/ woda z plasterkiem pomarańczy.



Aby zachęcić dzieci do jedzenia drugiego śniadania:


- Działajmy RAZEM- zaprośmy dziecko do planowania i przygotowywania śniadaniówki. Starajmy się dawać im kontrolowany wybór - np. „chcesz dziś do szkoły dostać banana czy jabłko?”

- Zapakujmy fajnie – powinno być wygodnie, tak żeby dziecko z łatwością mogło przewieźć i zjeść posiłek. Estetyka zapakowania posiłku jest również ważna: fajny lunchbox i butelka na wodę, ładnie pokrojone warzywa, liścik z zabawnym hasłem lub inne dodatki zachęcą do sięgnięcia po II śniadanie.

- Przykład górą – niech cała rodzina zabiera II śniadanie na wynos, zarówno starsze rodzeństwo jak i rodzice.


Mamy nadzieję, że te wskazówki przyczynią się do tego, że drugie śniadanie Twojego dziecka będzie dawać mu prawdziwą moc ;). Posiłek w szkole jest ważny dla zdrowia, możliwości intelektualnych i kształtowania nawyków żywieniowych dziecka i nastolatka, jak również nas, dorosłych - dbajmy, o to.


A więcej inspiracji znajdziesz w naszym e-booku Dobrze Jemy w Szkole i pracy, który możesz pobrać bezpłatnie.




60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page