Pomysły na „jedzeniowy” czas w domu

Warto wiedzieć

Nadszedł czas, w którym nie mamy wyboru. Powinniśmy zostać w domach, w trosce o siebie i innych. Czym szybciej się do tego dostosujemy, tym szybciej wrócimy do normalności. Jak więc wykorzystać ten czas? Co robić i jak zająć dzieci i młodzież w domu? Zebraliśmy na początek 10 pomysłów. Ale będziemy podrzucać kolejne gotowe opcje.

Tymczasem, wypróbujcie:

• Wspólne gotowanie. Kto praktykował, ten wie ile to daje radości, zabawy oraz korzyści zarówno dla rodzica (pomoc w przygotowywaniu posiłku, dziecko biorące udział w gotowaniu chętniej je posiłki) jak i dziecka (nauka matematyki – poprzez ważenie, odmierzanie produktów, języka obcego- zawsze można wykorzystać przepis nie tylko w języku polskim). Niecodziennie jest czas i okazja, aby pokazać dziecku jaka właściwie jest droga tego pieczywa, ciasta czy makaronu, zanim trafi do sklepu. Jak je zrobić, z czego, i czy to naprawdę jest takie skomplikowane? Możesz tak wiele przekazać dziecku, w tak prosty i przyjemny sposób, spędzając czas z nim offline i w domu. Wypróbujcie nasze przepisy: KLIK

• Kulinarne i jedzeniowe malowanie. Nasza baza malowanek i łamigłówek: KLIK . Każdy znajdzie coś dla siebie i poćwiczy koncentrację.

• Zrobienie girlandy owocowo-warzywnej. Ten pomysł bardzo spodoba się miłośnikom zajęć plastycznych, najpierw kolorowanie następnie wycinanie, robienie dziurek, przewleczenie sznurka i gotowe! Elementy girlandy do wydrukowania pod artykułem – KLIK.

• Lekcja matematyki – odmierzanie i ważenie składników. Może być to ważenie składników na muffinki lub naleśniki, ale może być to również jedynie zabawa w ważenie – dziecko otrzymuje listę produktów (1 jabłko, 3 marchewki, 5 fasolek, kromka chleba, 1 mandarynka itd. itp.) i wagę i spisuje po kolei, co ile waży ?

• Poznanie nowych słówek w obcym języku np. owoce. Na naukę języka jest wiele sposobów. Jednym z nich może być przetłumaczenie ulubionego przepisu, wykorzystanie gotowego już przepisu w języku, którego chcemy się nauczyć, zapisanie sobie słówek, które są dla nas niezrozumiałe, przetłumaczenie ich. Albo plakat z ulubionymi owocami z podpisami w obcym języku. Codziennie możemy uczyć się innych słówek, pamiętając o powtarzaniu poprzednich.

• Wspólne czytanie książek i oglądanie bajek lub filmów edukacyjnych.

Kilka bajek i filmów edukacyjnych, które my lubimy:
? Było sobie życie KLIK
? Z kulturą przy stole KLIK
? Jak kupować jedzenie KLIK
? Ekipa Chrumasa „Słodkiego złego początki” KLIK
? Ekipa Chrumasa „Podaj… gruszkę!” KLIK
? Chrumas i przyjaciele zakładają ogródki KLIK
? Częstujcie się- Pomidor KLIK
? Częstujcie się- Szpinak KLIK
? Częstujcie się-Sałata KLIK
? i oczywiście Marchwian, Ula Somow i Dobrze Jemy – KLIK

• Jeżeli chodzi o książki, również parę przeczytaliśmy i te które naszym zdaniem są ciekawe znajdziesz w zakładce „warto wiedzieć” lub na naszym instagramie.

• Lista ulubionych warzyw i owoców. Wypisane, narysowane, a może wklejone zdjęcia z gazet? Wszystkie chwyty dozwolone, pamiętaj, aby technika była dostosowana do umiejętności dziecka. Lista może ozdobić lodówkę i przypominać nam o tym, aby każdy nasz posiłek był kolorowy :).

• Sadzenie warzyw, kwiatów czy ziół. Wiosna jest coraz bliżej, więc to super okazja do przygotowania swojego ogródka, balkonu czy parapetu na piękne zapachy i widoki. Zasiej teraz, a już niedługo będziesz mógł/a podziwiać efekty swojej pracy. Posiadanie swoich ziół pod ręką, wzbogaci niejedną potrawę.

• Zrobienie etykiet na słoiki, pudełka z produktami. Możemy zrobić porządki w szafkach. Poprzekładać suche produkty do pojemników/ słoików i odpowiednio je opisać. Młodzi zrobią to najlepiej! 🙂 Przy okazji poznają produkty spożywcze.

• Zaplanowanie jadłospisu i rozpisanie go lub zaprojektowanie z wersji elektronicznej. Zaplanujcie wspólnie posiłki na ten czas. Niech główne posiłki zawisną na lodówce w pięknej oprawie- w końcu otwieracie domową restaurację.

Pamiętajcie o osobach starszych z Waszego otoczenia. Może potrzebują pomocy w zakupach albo po prostu porcji zupy lub długiej rozmowy telefonicznej. Znajdźcie na to czas. Ponad wszystko dbajcie o siebie, odpoczywajcie i dobrze spędzajcie ten czas. W międzyczasie ucząc się od siebie, tego czego nie da zauważyć się lub docenić w pędzie, w którym normalnie żyjemy.

Zespół Fundacji Szkoła na Widelcu