Razem z psycholożką Julią Antczak z bloga www.foodziaki.pl opowiadamy o pięknych i mądrych książkach o jedzeniu i gotowaniu dla dzieci.
Dobra książka to opcja na #nieslodkiprezent i do tego chcemy Was zachęcić. Podpowiadamy co kupić i jak to wybrać.
Całą rozmowę możecie obejrzeć na IGTV: OBEJRZYJ TUTAJ
Ale poniżej zebrałyśmy również najważniejsze, jeśli wolisz sobie poczytać.
Dlaczego książka o jedzeniu?
Jest to jeden z ważnych tematów, o którym warto rozmawiać i edukować dziecko. Jedzenie towarzyszy nam każdego dnia i ma realny wpływ na stan naszego zdrowia, dlatego powinno być dla nas ważne. Ponad to, to dziedzina szeroka. Są książki o historii jedzenia i takie które opowiadają o wartościach odżywczych płynących np. z warzyw i owoców, jak również te przepełnione ciekawostkami. Obecnie mamy taki wybór, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. I tak należy dokonywać wyboru. Wybieraj książki, których tematyka i estetyka będzie odpowiadać dziecku i Tobie samemu (tym bardziej jeśli to Ty będziesz tę książkę później wielokrotnie czytać). Jeśli lubisz jedzenie i gotowanie, to książki o tej tematyce również Tobie będą sprawiać frajdę. A jeśli nie lubisz gotować, ale zależy Ci na tym by zdrowo odżywiać dzieci, to książki mogą przyjść z pomocą i ułatwią Ci opowiadanie dziecku fajnej historii o jedzeniu.
Czy czytanie książek o jedzeniu może wpływać na nawyki żywieniowe dziecka?
Może. Czytanie książek o jedzeniu to jedna z form edukacji. Oswajanie jedzenia poprzez opowiadanie, czytanie i oglądanie obrazków, to dobry wstęp do pokazywania i próbowania prawdziwego jedzenia. Prowadzone są badania w związku z projektem SEE&EAT, które konkretnie badają, czy wielokrotne czytanie o wybranym warzywie może zmienić podejście dziecka do tego produktu. Wierzymy, że przynajmniej na część dzieci to działa. Poza tym, samo czytanie to proces, w którym młody człowiek wszechstronnie się rozwija i chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Pamiętaj jednak, żeby nie wywierać presji, jeśli dziecko totalnie nie wykazuje zainteresowania albo chce czytać książki o innej tematyce, proponuj, ale nie zmuszaj. Po przeczytaniu książki spróbuj przenieść pewne zasady lub zabawy z jedzeniem w tle do realu, ale tylko jeśli dziecko będzie na to gotowe. I najważniejsze, wszystko to co robisz, by dziecko miało dobrą relację z jedzeniem nie musi dać efektu w tym momencie, ale może zaprocentować w przyszłości i warto to robić nawet jeśli od razu nie widzisz pozytywnej zmiany.
10 TOP TYTUŁÓW
- Przekroje | Nasza Księgarnia | ok. 30 zł
Książka pobudzająca wyobraźnię. Na początku książki poznajesz wszystkich występujących w książce bohaterów, czyli m.in. witaminę C, błonnik i kwas foliowy. Możesz zajrzeć do wnętrza owoców i warzyw i sama opowiedzieć historię o tym co się w nich dzieje.
- Samotny Banan | Egmont | ok. 9 zł
Mała książeczka z serii Czytam sobie. Eko wydawnictwa Egmont. Cała seria jest godna polecenia i nadaje się idealnie na drobiazg. Porusza ważny temat, zachęca do niemarnowania i dbania o planetę.
- Gratka dla małego niejadka (nr 1. u Julii) | Albus | ok. 30 zł
Pięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak opowieść o jedzeniu. Znajdziesz w niej również proste przepisy i strony do „współtworzenia” – bo w książce można coś dorysować!
- Pora na Kalafiora | Dwie Siostry | ok. 20 zł
To książka dla maluchów, może być to zdecydowanie jedna z pierwszych książek o jedzeniu. Grubsze strony i wyraźne duże obrazki z napisami. Piękne ilustracje warzyw i owoców, z kilkoma niespodziankami, np. UFO wylądowało na jednej ze stron.
- Simply Happy Kitchen | KELIBER | ok. 36 zł
Fajna książka dla młodzieży i dorosłych, ale nadaje się także do oglądania z młodszymi – więc to może byćzdecydowanie książka „dla całej rodziny”. Piękna książka obrazkowa opowiadająca o roślinnej diecie. Edukuje w zabawny i lekki sposób.
- Bułka i spółka | Multico | ok. 25 zł
Książka współtworzona przez psycholożkę i dietetyczkę. To zdecydowanie książka edukacyjna. Opowiada o podstawowych zasadach żywienia i poszerza wiedzę o jedzeniu. Razem ze Zdrowomirem możecie poznać świat jedzenia.
- Smakologia | Papilon | ok. 33 zł
Nowość od Olgi Płocińskiej, której „Śmieciogród” i „Zwierzokreacja” również zachwycają. Piękna książka o jedzeniu, która uwzględnia obecne dylematy żywieniowe i kondycję środowiska naturalnego. Historia jedzenia, przeplata się z ciekawostkami i dylematami współczesności. Zaczytasz się w niej i Ty! Ta książka to podwójne dobro, część dochodu z tej książki przekazana jest na działalność naszej Fundacji, za co bardzo dziękujemy.
- Dzieje się je. Mała historia kuchni | Bajka | ok. 30 zł
To zdecydowanie pozycja dla lubiących historię. Łukasz Madejski pokazuje jak zmieniło się podejście ludzkości do żywności. Książa odpowiednia dla dzieci w wieku minimum 10 lat, dorośli również chętnie ją czytają.
- Atlas Smaku | Oleksiejuk | ok. 27 zł
Połączenie edukacji żywieniowej i z wiedzy o świecie. Piękna, duża książka, jak album z mapami. Kolejne odkrywane zakątki świata to zestaw symboli jedzeniowych i kulinarnych.
- Gotuj z Alą i Antkiem. Książka kucharska dla dzieci | 49,99 zł
Dziewczynom z Alaanatkowe BLW urosły dzieci i mogą już gotować! I pięknie to pokazują w samodzielnie wydanej książce. Książka jest obrazkowa i przedstawia w obrazkowy sposób dziecinnie proste przepisy. Super dla wszystkich dzieci, które chcemy zaprosić do kuchni. Kupujcie bezpośrednio u dziewczyn.
O co chodzi w akcji #nieslodkiprezent?
To akcja, którą od kilku lat prowadzi Zuzia Antecka, autorka bloga szpinakrobibleee.pl. Zachęca ona do tego, by z okazji zbliżającego się świątecznego okresu, darować sobie obdarowywanie słodyczami i postawić na coś innego. Dlaczego? By uczyć dzieci nie łączenia jedzenia słodyczy z emocjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, by ułatwiać kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, by nie łączyć wspólnie spędzanego czasu z jedzeniem słodkich rzeczy, by nie przyczyniać się do zbyt dużej ilości cukru w diecie dzieci (i ich rodziców, często pomagają w jedzeniu prezentów :P).
Wejdźcie na stronę akcji CAŁKIEM NIESŁODKI PREZENT i zobaczcie jak dużo innych prezentów możecie kupić zamiast wszędobylskich słodyczy. My też do tego tematu jeszcze wrócimy.
Jeśli znasz inną fajną książkę o jedzeniu, napisz nam o niej. Zawsze chętnie sprawdzamy książki, które nam polecacie i podajemy wieść o niej w świat. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w wyborze wartościowych książek o jedzeniu i gotowaniu.
Zdjęcia w poście pochodzą z zasobów FSW lub stron wydawnictw.