Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw

Warto wiedzieć

Warto próbować! Żeby dzieciom było łatwiej z tymi warzywami 🙂 🥬🍅

1. Sami je jedzcie 🥕🥦
Przykład idzie z góry, największy wpływ na to jak je dziecko mają rodzice. Dlatego chętnie zajadaj warzywa i często siadaj z dzieckiem do wspólnego stołu. Niech widzi jak jesz te warzywa, opowiadaj o nich, opisuj ich smak, zapach, zapoznawaj z nimi dziecko, poprzez swoją postawę. Czasem zamiast skupiać się na tym, żeby dziecko zjadło warzywa, lepiej skupić się na tym, żeby samemu je jeść.

2. Podawaj je do każdego posiłku
To naszym zdaniem jedna z najważniejszych zasad dobrego żywienia. Niech warzywa i/lub owoce będą elementem każdego posiłku, KAŻDEGO. To jest możliwe i powinno wejść nam w krew! 🥣

3. Pozwól wybrać
Zabierz od czasu do czasu dziecko na bazarek, niech samo wybierze marchewkę, pomidora, bakłażana czy cokolwiek innego. Starsze dziecko może również samodzielnie chodzić po „warzywne” zakupy 🍆🥕.

4. Pokazuj jak rosną
Każdy kto tego spróbował wie, że działa. Jak dziecko widzi jak coś rośnie, dba o to, dogląda, zdecydowanie chętniej tego próbuje. Warto więc, nawet na parapecie lub balkonie coś posadzić. Ale to jak coś rośnie pokazywać możesz też w książkach, zatrzymać się przy polu pełnym kukurydzy albo jechać na farmę dyń! 🎃

5. #talerzwarzyw
Kochamy ten sposób i promujemy go gdzie się da. Podawaj warzywa na wspólnym talerzu do każdego posiłku! Różne, do wyboru, do koloru. Co nie zostanie zjedzone zapakuj do lodówki i podaj do kolejnego posiłku. Serio, to działa i dorośli domownicy też zjedzą dzięki temu więcej warzyw.

6. Pokaż różne formy
Odkrywaj przed dzieckiem warzywne możliwości. Marchewka w słupkach, talarkach, starta czy podana w całości to 4 różne doznania. Jeśli do tego dodamy różne obróbki kulinarne- pieczona marchewka, gotowana, krótko smażona to mamy jeszcze większe szanse na sukces.

i najważniejsze: cierpliwość!

Wasze działania nie muszą mieć efektu tu i teraz. Ale warto nie odpuszczać i jeść samemu dobrze, bo to na pewno prędzej czy później zaprocentuje również widocznymi dobrymi nawykami dziecka 👨‍👩‍👧‍👦.

PS spróbujcie chociaż 1 rzeczy w tym tygodniu 💪