Audycje radiowe o jedzeniu dla dzieci

Warto wiedzieć

Czas ferii, świąt i przerw w nauce to dobra okazja do nadrobienia zaległości w lekturach, audycjach, filmach i programach. Mamy propozycje dla najmłodszych, którzy są fanami dobrego jedzenia i naszego programu edukacyjnego Dobrze Jemy. Tym razem nietypowo, bo będziemy słuchać. Tak, tak to audycja radiowa, oczy mogą odpocząć.

Audycja „Zapraszamy do stołu” w Polskim Radio Dzieciom

W każdą niedzielę na antenie internetowego radia Polskie Radio Dzieciom  o godzinie 15 możecie posłuchać audycji Marty Powałowskiej „Zapraszamy do stołu”.

Raz w miesiącu audycje prowadzone są z udziałem ekspertów Fundacji Szkoła na Widelcu, którzy opowiadają o dobrym jedzeniu i zdrowym stylu życia. Przedstawiają treści, które są elementem materiałów edukacyjnych dostępnych w ramach programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu. Dzieci mogą się też zapoznać z królikiem Marchwianem, słuchając w trakcie audycji, bajek z jego udziałem. Słuchowisko jest też przeplatane piosenkami dla dzieci w tematyce jedzenia i gotowania. Niewiarygodne, jak dużo jest utworów z tej dziedziny, sprawdźcie koniecznie, a może coś Wam i dzieciom wpadnie w ucho i będziecie nucić przy wspólnym gotowaniu.

Mamy też świetną wiadomość, audycje możecie przegapić, gdyż….. istnieje możliwość, aby ją odsłuchać, bezpłatnie, w każdej chwili przy użyciu komputera lub smartfona.  Możecie ją odtwarzać wielokrotnie. Jedyne, co Was omija to udział w mini konkursach, te są przeznaczone dla słuchaczy, którzy są przy odbiornikach dokładnie w trakcie emisji (tu obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy). Zebraliśmy dla Was linki do trzech ostatnich audycji z udziałem Fundacji Szkoła na Widelcu.

Czas na drugie śniadanie

W tym odcinku dowiecie się od Katarzyny Woźnickiej, co warto mieć w śniadaniówce, żeby spędzić dobry dzień w szkole. Dlaczego słodycze to nie jest dobry wybór. Jakie produkty pomogą w lepszym skupieniu  się na lekcjach. Jakie są ogólne zasady, jak powinniśmy jeść. Co powinno się znajdować na naszym talerzu i w jakich proporcjach. Będą też podpowiedzi, jak czytać etykiety i wybierać produkty. Dlaczego warto rozpocząć przygodę z gotowaniem i jak zbierać umiejętności kulinarne z naszą listą małego kucharza. POBIERZ ULOTKĘ

Proste zasady zdrowego odżywiania

W tym odcinku odkryjemy przed dziećmi tajemnicę, dlaczego jedzenie jest takie ważne i co to znaczy, że jest ono „paliwem”. Co to są węglowodany, tłuszcze i białka? Wszystkie te pojęcia odszyfruje Kasia Woźnicka. Zdradzi nam ona również, kiedy zaczęła gotować i kto ją do tego zainspirował. Poznacie też 10 złotych zasad, jak dobrze jeść, żeby dobrze żyć.

W trakcie audycji słuchacze mogą też posłuchać opowiadania z cyklu Trudne pytania Królika Marchwiana przeczytanego przez Kornelię Kawalec oraz dowiedzieć się, czym jest i na czym polega piramida żywienia.

Skąd się bierze jedzenie

Kasia w tym odcinku opowie, dlaczego rośliny powinny być podstawą naszego żywienia. Dzieci dowiedzą się, jakie części roślin jemy, które korzenie lub łodygi są jadalne. Co to znaczy jeść różnorodnie? Co można przygotować z mąki, jak powstaje jogurt lub ser. A na koniec Gustaw opowie Wam o zasadach savoir – vivre przy stole.

Bajkę Trudne pytania Królika Marchwiana przeczyta Benio Kawalec.

POSŁUCHAJ AUDYCJI

Będziemy aktualizować listę audycji, zapraszamy Was do słuchania, co niedzielę „Zapraszamy do Stołu” i do odwiedzenia strefy dla dzieci programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu.