Małe kroki do lepszej diety

Warto wiedzieć

Małe kroki. Często to podkreślamy, pracując z dziećmi, rodzicami, personelem kuchni szkolnych. Mamy tendencję do patrzenia na świat i dietę na zasadzie białe - czarne. A nasz styl życia wystarczyłoby, aby był w odcieniach szarości by zauważyć znaczącą poprawę, przede wszystkim stanu zdrowia Polaków.

Ciężko jest zmienić wszystko na raz i w tym trwać. Tym bardziej teraz, gdy stresu więcej przez sytuację w kraju i na świecie. Czy w takim razie lepiej odpuścić ? Zdecydowanie NIE! Warto zadbać o rodzinne menu i wspólny ruch- dla zdrowia, również psychicznego.

Jak zacząć ? Małymi krokami.

1. Lubicie makaron?

🍝 Sięgaj po ten razowy. W sklepach możesz znaleźć również makaron żytni i orkiszowy, które mogą urozmaicać dietę. Na początek możesz mieszać makaron pszenny, z mąki oczyszczonej z tym razowym. Najmniej zauważalną różnicę w smaku czuć przy makaronie spaghetti ✅
Dlaczego warto? Makaron razowy zawiera 3 x więcej błonnika, 4 x więcej magnezu, 3 x więcej żelaza i ⬆️ witamin z grupy B.

2. Pijcie przede wszystkim wodę.

Tak, również do posiłków. Jeśli macie potrzebę, aby do posiłku pić coś ciepłego, zrób ciepłą wodę np. z cytryną i np. z rozmarynem. W szklance gazowanego napoju może być 4-5 łyżeczek cukru.
I jeszcze soki, lepiej nie sięgać po nie codziennie, lepiej by dzieci jadły owoce w formie całych owoców. Jeśli już, to polecamy zrobić sok, a jeszcze lepiej koktajl wspólnie z dzieckiem i przy okazji zaprzyjaźnić malucha ze szpinakiem lub buraczkiem, który zmiksujecie z innymi dodatkami. Taki koktajl może być posiłkiem np. II śniadaniem.
Ale do picia wybierajcie w szczególności WODĘ! 💧💦 i zachęcajcie do jej podawania kadrę stołówki w placówkach edukacyjnych 🙌.

3. Więcej warzyw na talerzu.

🥗Lubisz tosty? I tradycyjne kanapki z szynką, serem i ketchupem? Ok, ale zamiast plastra pomidora, zaserwuj sobie całego pomidora, pół papryki i garść sałaty. To może wpłynąć na ⬇️ ilość kanapek 😜. Pamiętajcie by do każdego posiłku podawać warzywa i/ lub owoce. Tak, podawajcie je nawet jeśli dziecko po nie nie sięga.