Projekt edukacyjny EIT FOOD „See&Eat”

„Komunikowanie korzyści związanych z wizualnym oswajaniem jako strategii na wprowadzanie zdrowego jedzenia do diety dzieci”

Właściwe żywienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia człowieka. Już od pierwszych dni życia dziecka należy dbać o to, by jego dieta była zróżnicowana, bogata w witaminy i składniki mineralne. Odpowiednie żywienie może zapewnić nie tylko prawidłowy rozwój i stan odżywienia, ale również wpływa na stan zdrowia w przyszłości.

Jednym z trudniejszych zadań, z którymi muszą zmierzyć się rodzice, jest moment rozszerzania diety, głównie w obrębie wprowadzania warzyw.

Rodzicu, najważniejsze to byś wytrwale dążył do celu. Kluczowe w tym procesie jest to by zapoznawać dzieci z nowymi produktami angażując różne zmysły (nie tylko smaku).

1)    Zachęcaj pozytywnie!

2)    Pozwól odmawiać́ i próbuj dalej!

3)    Czytaj, oglądaj, rozmawiaj!

Badania naukowe wskazują, iż już samo czytanie „warzywnych” książeczek może mieć znaczenie w całym tym przedsięwzięciu jakim jest zaprzyjaźnianie dziecka z nowymi produktami.

I tu z pomocą mogą przyjść „warzywne” książeczki opracowane przez zespół EIT FOOD w ramach projektu SEE&EAT- „Patrz i Jedz”.

Właśnie po to, by „odczarować” ten nielubiany świat warzyw opracowano 27 książeczek, każda o innym warzywie, które dostępne są do pobrania na stronie www.seeandeat.org

Cel projektu:

Pomoc rodzicom we wprowadzeniu warzyw do diety dziecka, dzięki wspólnemu czytaniu e-booków i oglądaniu obrazków w aplikacji mobilnej.

Odbiorcy:

Projekt jest adresowany do rodziców dzieci w wieku 18–48 miesięcy.

Materiały do realizacji projektu:

Do udziału w projekcie wymagany jest dostęp do smartphona/tabletu z systemem operacyjnym Android lub iPada, na którym zostanie zainstalowana bezpłatna aplikacja „Nasza historia”.

Spodziewane rezultaty:

• wzrost gotowości do próbowania nieznanych bądź nielubianych dotąd warzyw przez dzieci,
  • uwrażliwienie rodziców, by podejmowali próby przedstawienia warzyw w sposób atrakcyjny tak, by już od małego kształtować w dziecku chęć do ich spożywania,
  • długoterminowe wyniki projektu, dzięki zwiększeniu ilości i różnorodności spożycia warzyw, zakładają spadek wskaźników otyłości i chorób dietozależnych w społeczeństwie,
  • potencjalne korzyści pośrednie obejmują zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej, zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a także ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko dzięki mniejszej konsumpcji przetworzonej żywności.

Książeczki opracowane na potrzeby projektu SEE&EAT to narzędzia, dzięki którym dziecko może poznać świat warzyw, w przystępny dla niego sposób. Poznaje nie tylko kolory i kształty, ale również to w jaki sposób i kiedy rosną dane warzywa.

Program SEE&EAT to działanie, które polecamy, bo może pomóc zaprzyjaźnić się  dzieciom z warzywami. Wzrost gotowości do próbowania nieznanych bądź nielubianych dotąd warzyw przez dzieci czy też uwrażliwienie rodziców, by podejmowali próby przedstawienia warzyw w sposób atrakcyjny tak, by już od małego kształtować dobrą relację dziecka z jedzeniem mogą zostać osiągnięte.

Szczegółowe dane dotyczące projektu:

Partnerzy: University of Reading, University of Turin, EUFIC, Colruyt, Uniwersytet Warszawski, University of Helsinki

Fundusze: Horyzont 2020 The EIT Food

Czas trwania projektu: 2019-2020

Osoba do kontaktu: Katarzyna Wojtkowska katarzyna.wojtkowska@psych.uw.edu.pl

Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego psych.uw.edu.pl/o-nas/projekty-eit-food/see-eat/.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i realizacji programu!

Partnerzy projektu: