Projekt edukacyjny EIT FOOD SCHOOL NETWORK „Krecik i warzywa”

Budowanie właściwej relacji dziecka z jedzeniem, wspieranie dziecka w tym procesie, powinno się odbywać nie tylko na etapie rozszerzania diety, ale także w kolejnych etapach jego rozwoju.

Przełomowym, czy też trudnym momentem może okazać się rozpoczęcie edukacji. I tu wsparcie rodzica przez przedszkole czy szkołę jest nieocenione.

Jedną z opcji, jaką można zastosować, jest wdrożenie edukacji żywieniowej. Dzięki niej dzieci już od najmłodszych lat poznawać mogą świat warzyw, owoców i innych produktów, odkrywać nowe smaki i poprzez zabawę uczyć się zasad zdrowego stylu życia.

Edukacja żywieniowa to działania, które mogą mieć realny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych młodych pokoleń. Bardzo ważne jest jednak, by działania były przyjazne dzieciom, zawierały wiele aspektów praktycznych.

Program „Krecik i warzywa” może być pomocnym narzędziem.

Cel programu:

• Zwiększenie akceptacji warzyw i owoców w diecie dzieci.
  • Wzbogacenie wiedzy dzieci o zdrowym odżywianiu, cechach czy specyfice warzyw i owoców jako podstawowego filara zdrowej diety.
  • Ćwiczenie kompetencji społecznych tj. współpraca w grupie, efektywna komunikacja.
  • Aktywizacja kompetencji indywidualnych dzieci (tj. samoregulacja) poprzez zabawy w grupie wymagające odroczenia nagrody.
  • Ćwiczenie e-kompetencji poprzez udział w zadaniach udostępnianych przez nowoczesne technologie.

Odbiorcy:

Aplikacja jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt ten może być realizowany zarówno w grupach przedszkolnych, jak i przez rodziców, w ramach wspólnej zabawy, mającej na celu zwiększenie akceptacji warzyw i owoców przez dzieci.

Czas zajęć́:

Czas realizacji programu jest elastyczny i może być dostosowywany do potrzeb grupy lub danego dziecka. W celu pracy nad ogólnym podwyższeniem akceptacji warzyw i owoców w diecie dzieci, zaleca się korzystanie przez czas min 4 tygodni z częstotliwością min. 1–2 tygodniowo po 15 min.

Materiały do realizacji programu:

Do realizacji programu potrzebny jest tablet lub telefon komórkowy obsługiwany przez system Android lub IOS, na którym zainstalowana zostanie bezpłatna aplikacja „Krecik i warzywa”.

W aplikacji znajdują się podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak używać aplikacji, a także rekomendacje dotyczące prawidłowego odżywiania się.

Projekt „Krecik i warzywa” to ciekawa, wartościowa propozycja programu edukacyjnego. Stanowić może atrakcyjną formę pracy z dzieckiem.

Projekt uzyskał patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego http://psych.uw.edu.pl/o-nas/projekty-eit-food/the-eit-food-school-network/programy-edukacji-zywieniowej

Szczegółowe dane dotyczące projektu:

Partnerzy: AZTI, Grupo AN, Queens University Belfast, University of Helsinki, University of Reading, Uniwersytet Warszawski

Fundusze: Horyzont 2020 The EIT Food

Czas trwania projektu: 2019-2020

Osoba do kontaktu: Alicja Gniewek projekt.fsn@psych.uw.edu.pl

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i realizacji programu!

Partnerzy projektu: