Projekt edukacyjny „Jedz zdrowo, żeby być zdrowym”

Choroby związane ze stylem życia stają się problemem zdrowotnym na skalę globalną. Żyjemy dłużej, więc musimy nauczyć się dobrze dbać o jedyne ciało, które mamy. Kształtujemy swoje nawyki mające wpływ na nasz organizm od najmłodszych lat. To dlatego zachęcamy, by jak najwcześniej zacząć uczyć dzieci czym jest zdrowe odżywianie, by pomóc im kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

Jako Fundacja Szkoła na Widelcu prowadzimy swój autorski program Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu, do którego zapraszamy wszystkie zerówki i klasy I-III szkół podstawowych. Jednak nie ograniczamy się tylko do Dobrze Jemy!

W styczniu 2020 roku zostaliśmy zaproszeni do międzynarodowego konsorcjum Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji i jako polski partner lokalny EIT Health w ramach tej współpracy zajmujemy się pilotażem projektu edukacyjnego w polskich szkołach.

„Jedz zdrowo, żeby być zdrowym” to projekt opracowany przez dietetyków, pedagogów, programistów, grafików i nauczycieli z całej Europy. Ma na celu zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem układu pokarmowego i zasadami zdrowego odżywiania.

Cały moduł edukacyjny oparty jest na teorii nauczania teorii Beverly Deriwianki o uczeniu opartym na języku i modelu uczenia się przez doświadczenie Kolba. Realizacja kursu nie tylko przekazuje uczniom teorię dotyczącą zagadnień, ale przede wszystkim pomaga im zrozumieć w praktyce zasady zachodzących w układnie pokarmowym procesów oraz zrozumieć dlaczego warto jeść różnorodnie i zwracać uwagę na jakość posiłków w codziennej diecie.

W tworzeniu materiałów edukacyjnych oraz repozytorium z dużą dawką wiedzy dla nauczycieli udział biorą przedstawiciele Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Torino, Uniwersytetu w Belfaście, oraz Uniwersytetu w Madrycie.  Pierwsza edycja programu została zrealizowana w szkołach w Hiszpanii, Włoszech, Danii w roku 2019.

W marcu 2020 spotkaliśmy się z 8 nauczycielkami z Polski, aby porozmawiać o koncepcji i założeniach projektu. Dzięki konsultacjom mogliśmy dostosować materiały do realiów polskiej szkoły. W dniu 12 września 2020 w Warszawie odbyło się szkolenie dla 20 nauczycieli podczas którego rozmawialiśmy o realizacji programu w szkolnych salach lekcyjnych. Nauczyciele otrzymali pakiety materiałów edukacyjnych i niedługo rozpoczną realizację zajęć!

Obecnie program jest gotowy do realizacji w polskich szkołach!

Prowadzisz zajęcia z uczniami w wieku 8-12 lat? Szukasz materiałów, dzięki którym możesz w innowacyjny i efektywny sposób przekazać uczniom wiedzę na temat budowy układu pokarmowego i zasad zdrowego odżywiania? Zapraszamy do realizacji programu.

Jest on zupełnie bezpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli.

Wystarczy kliknąć w poniższy link, pod którym zajdziecie:

• Opis programu zajęć
  • Propozycje sposobu realizacji, wskazówki i instrukcje
  • Obszerne repozytorium z dużą dawką wiedzy dla nauczycieli
  • Filmy animowane dotyczące wprowadzanych zagadnień do wykorzystania podczas lekcji
  • Grę planszową do wydruku, która ma na celu nauczenie dzieci, co dzieje się z pokarmem w układzie pokarmowym, jak ciało pobiera z pożywienia to, czego potrzebuje.
  • Grę “Bingo komórkowe” do wydruku, która ma na celu nauczenie dzieci odpowiedniego postrzegania proporcji i ilości energii i materiału budulcowego którego nasze komórki ciała potrzebują oraz w praktyce pokazuje w jaki sposób wybierać posiłki sprzyjające zdrowiu.
  • Książeczki do samodzielnej pracy uczniów do wydruku

PRZEJDŹ DO STRONY Z MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami i realizacji programu!

Będziemy bardzo wdzięczni za wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej zamiaru realizacji projektu dostępnej w materiałach pod powyższym linkiem.

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji!

Piszcie do nas na k.woznicka@szkolanawidelcu.pl

Projekt finansowany przez Europejski Instytut Innowacji w ramach współpracy działów Zdrowie, Żywność, Innowacje. Cross-kic: pakiet roboczy nr 4: zdrowe wybory żywieniowe; zdrowy obywatel i zaangażowany konsument

Partnerzy projektu: