top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSzkoła na Widelcu | Katarzyna Pieczyńska

Czas na wspólne gotowanie!
Czego potrzebujesz żeby gotować z dzieckiem?


Przede wszystkim potrzebne są chęci i trochę cierpliwości. I pogodzenie się z faktem, że czasami warto przymknąć oko na bałagan, żeby spędzić miły i pełen radości czas z własnym dzieckiem.


Dlaczego to takie ważne, aby nauczyć dziecko gotować?


Liczby mówią same za siebie: 5 razy dziennie podejmujemy decyzję co zjeść, co w ciągu jednego roku daje ponad 1800 okazji do dobrego lub złego wyboru. W przyszłości przyjdzie taki czas, kiedy nasze dzieci już nie będą potrzebowały pomocy w podejmowaniu tej decyzji. Fajnie byłoby, gdyby wiedziały co wybrać i dlaczego. Warto więc poświęcić trochę czasu na to, by pokazać im, że kuchnia nie jest miejscem w którym czyhają na nie jedynie niebezpieczeństwa, a przygotowywanie posiłku może być nie tylko obowiązkiem ale świetną okazją do wspólnego spędzania czasu i dobrą zabawą.

Im częściej coś ćwiczymy, tym lepiej się z tym czujemy. Tak samo jest z gotowaniem!

Gotowanie i wszystko co z nim związane to wspaniałe chwile zarówno dla przedszkolaków jak i dla licealistów- sprawdziłyśmy to w praktyce.


Warto nauczyć dzieci przyrządzać nawet te najprostsze posiłki i odkrywać przed nimi ciekawy i zaskakujący świat smaków, tekstur, zapachów. Jeśli tego nie zrobimy, wzrasta ryzyko, że będą sięgały po to, co najłatwiejsze do przygotowania- sos ze słoika, hot-doga z osiedlowego sklepu i pizzę z zamrażarki.


Jesteśmy przekonane, że edukacja kulinarna to coś bardzo ważnego i potrzebnego polskim dzieciom. Praktyczne gotowanie, to szansa na przekazanie nie tylko wiedzy teoretycznej na temat tego co i w jakich ilościach jeść, ale również jak to jedzenie przygotować, aby było smaczne i wartościowe. To też szansa, aby pokazać jak ważna jest atmosfera towarzysząca posiłkowi, jak miły to może być czas, bez potrzeby wyłączania telewizora, komputera, zerkania na telefon. Czas na zabawę, rozmowy i bycie ze sobą i pracę zespołową.


Wspólne gotowanie z dziećmi niesie naprawdę wiele korzyści:

  • działa wszystkie zmysły, to świetna terapia sensoryczna,

  • przełamuje barierę w kontakcie z tym, co nowe,

  • może kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe,

  • rozwija sprawności manualne,

  • uczy odpowiedzialności i współpracy,

  • buduje przyzwyczajenia do przestrzegania zasad higieny,

  • uczy kultury spożywania posiłków.


Jak się do tego zabrać?


Przede wszystkim zacznij w momencie kiedy masz luz w głowie i nie musisz nerwowo patrzeć na zegarek. Tylko wtedy będzie to dla wszystkich przyjemne. Załóż dziecku strój, którego nie będzie żal, jeśli się pobrudzi albo nałóżcie fartuszek. Mile widziany jest plan, tak byście mieli do wykonania czynności dostosowane do wieku i umiejętności małego kucharza. Praktycznie w każdym przepisie na danie jest coś, co może zrobić dziecko. Bezpieczeństwo dziecka stawiaj zawsze na pierwszym miejscu, ale nie przesadzaj z wyręczaniem go przy wszystkich czynnościach, które uznasz za trudne. Nie przejmuj się, że ogórek nie jest pokrojony w idealną kostkę– od czegoś przecież trzeba zacząć. Nie poprawiaj nieustannie, to w niczym nie pomoże, a może tylko zniechęcić młodego chętnego.


Pokaż dziecku, że przy kuchence jest ciepło, a nawet gorąco i trzeba uważać, żeby się nie oparzyć. Wytłumacz, że nóż jest ostry i można się nim skaleczyć, ale pamiętaj, nawet jeśli to się stanie to nie koniec świata- w końcu stać się musi. Zacznijcie naukę krojenia od plastikowego noża, potem przestawcie się na taki stołowy, którego używacie do drugiego dania. Kiedy dziecko będzie już gotowe pozwól mu na krojenie nożem do jarzyn.


„Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem”


Choć nie ma pewności kto wypowiedział te słowa jako pierwszy, są one idealnym podsumowaniem tego dlaczego warto razem gotować. Nie pozostaje więc nic innego jak zapraszać dziecko do kuchni częściej i na dłużej. I pamiętaj, następnym razem kiedy dziecko spyta „Mamo, jak mogę Ci pomóc?”, niech nie pada „Najbardziej pomożesz jak wyjdziesz z kuchni”. Przygotowywanie posiłku może być wspólnym czasem i miejscem na rozmowę, której tak bardzo brakuje w tym zabieganym świecie. Gotujcie i DOBRZE jedzcie razem. Spróbuj, a zobaczysz efekty.


60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page