Sympozjum ,, Żywienie w Centrum 2016. Zasady żywienia niemowląt i małych dzieci”

02 grudnia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie odbyło się Sympozjum pt. ,, Żywienie w Centrum 2016. Zasady żywienia niemowląt i małych dzieci”. Tegoroczne wydarzenie to już druga próba zebrania wszystkich najistotniejszych informacji na temat żywienia dzieci, a kolejne sympozja planowane są w odstępach dwuletnich. Spotkanie skierowane było głównie do dietetyków i innych specjalistów związanych z żywieniem, jak również do lekarzy (przede wszystkim pediatrów).
Prelegenci poruszyli 14 najbardziej aktualnych tematów – spotkanie zostało podzielone na trzy główne obszary: żywienie dzieci zdrowych, prezentacja wybranych przypadków klinicznych i żywienie dzieci z konkretnymi jednostkami chorobowymi. Postaramy się przybliżyć kilka tematów zaprezentowanych na spotkaniu.
O nowościach związanych z wytycznymi dotyczącymi karmienia niemowląt opowiedziała Pani dr hab. n. med. Andrea Horvath.
W 2016 r. zostały wprowadzone zmiany w schemacie żywienia niemowląt, które ujednoliciły wprowadzanie produktów uzupełniających u dzieci karmionych naturalnie i preparatami mlekozastępczymi. Nowy Schemat Żywienia Niemowląt ,,dał rodzicom trochę luzu” poprzez bardziej elastyczne przedziały wprowadzania konkretnych grup produktów i konsystencji. Zostało określone, że pokarmy uzupełniające powinny zostać wprowadzone nie wcześniej niż w 17tż. i nie później niż w 26tż. Rodzice obserwując swoje dziecko i analizując jego umiejętności (tj. umiejętność siedzenia, odruchy ssania, otwierana ust przy zbliżaniu łyżeczki) wybierają jakie i w jakiej formie produkty pojawią się w diecie pociechy.

Ważne jest to, że rodzic decyduje o tym co i kiedy dziecko zje, a maluch ile (tu ważne obserwowanie sygnałów świadczących o sytości).

Opierając się na najnowszych doniesieniach podtrzymano stanowisko, że unikanie lub opóźnianie wprowadzania pokarmów potencjalnie alergizujących nie zmniejsza ryzyka alergii pokarmowej. Badania wykazały również, że wcześniejsze wprowadzanie produktów uzupełniających nie skraca okresu karmienia piersią.