Smaczne gotowanie na Boże NarodzenieWraz z firmą Tefal przygotowaliśmy dla Was 4 przepisy idealne na rodzinne Boże Narodzenie.

Boczniaki po grecku (4 porcje)

 • 300 g boczniaków
 • 375 g (3 ½ średniej wielkości) marchewki
 • 120 g (2 szt.) korzenia pietruszki
 • 120 g (1/2 małej bulwy) selera korzeniowego
 • 110 g (1 średniej wielkości) cebuli
 • 3 – 4 łyżki koncentratu pomidorowego
 • ½ płatu nori (opcjonalnie)
 • 5 łyżek oliwy
 • 2 łyżki sosu sojowego
 • 2 liście laurowe
 • 3 ziela angielskie
 • sól i świeżo mielony pieprz do smaku

Warzywa korzeniowe obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę siekamy w kostkę. Większe grzyby rwiemy na mniejsze kawałki, a mniejsze pozostawiamy w całości. Na dużej patelni rozgrzewamy połowę oliwy i smażymy na złoto boczniaki. W połowie smażenia lekko doprawiamy solą. Zarumienione z obu stron układamy na dnie naczynia, w którym będziemy podawać gotowe danie. Równomiernie na powierzchnię grzybów ścinamy nożyczkami cienkie paseczki z nori.

Na tą samą patelnię wlewamy resztę oliwy i rumienimy cebulę, po ok. 5 minutach dodajemy marchew, selera, koncentrat pomidorowy, ziele angielskie, liść laurowy i podlewamy wodą, aby przykryć warzywa. Mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i przykrywamy. Dusimy do miękkości na średnim ogniu ok. 25 minut, mieszając od czasu do czasu. Odkrywamy przykrywkę, odparowujemy nadmiar płynu i doprawiamy sosem sojowym oraz pieprzem. Gotowe warzywa nakładamy na boczniaki. Studzimy i wstawiamy do lodówki na min. 5 godzin.

 

 

 

 

 

Pasztet z fasoli na Boże Narodzenie (8 porcji)

 • 50 g kaszy jaglanej
 • 200 g suchej białej fasoli
 • 120 g (1/2 małej bulwy) selera korzeniowego
 • 100 g (1 średniej wielkości) marchewki
 • 200 g (2 średniej wielkości) cebuli
 • 5 łyżek oleju rzepakowego
 • 6 ziaren jałowca
 • 6 goździków
 • 2 liście laurowe
 • 3 ziela angielskie
 • 1 ½ łyżki majeranku
 • ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
 • 2 – 3 łyżki sosu sojowego
 • sól i świeżo mielony pieprz do smaku

do zapieczenia:

 • 100 g suszonych polskich śliwek
 • 5 liści laurowych
 • 2 łyżki oleju rzepakowego
 • 1 łyżka bułki tartej lub otrąb

Fasolę dzień wcześniej zalewamy zimną wodą w proporcji 3:1, aby napęczniała. Gotujemy ją w szybkowarze w wodzie w której się moczyła i dolewając tyle, aby fasola była zanurzona na kilka centymetrów. Dodajemy jeszcze obraną marchew, selera, 2 liście laurowe i 3 ziela angielskie. Zamykamy szybkowar i na dużym ogniu doprowadzamy do zagotowania. Zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 15 minut. Po skończeniu gotowania ściągamy garnek z gazu, wypuszczamy ciśnienie i zdejmujemy bezpiecznie przykrywkę. Dodajemy 1 łyżeczkę soli, mieszamy i odstawiamy na kwadrans, po czym odcedzamy.

Kaszę jaglaną zalewamy wrzącą wodą, doprowadzamy do wrzenia, odcedzamy i płuczemy pod bieżącą wodą. Zalewamy świeżą porcją wrzącej wody w proporcji 2:1, dodajemy ½ łyżeczki soli i gotujemy do miękkości kaszy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzamy na sitku.

Cebulę drobno siekamy i smażymy na 4 łyżkach oleju, na małym ogniu, razem z 2 liśćmi laurowymi i goździkami przez ok. 10 minut często mieszając, aż całkowicie się skarmelizuje. Po usmażeniu przyprawy odrzucamy.

Po ostudzeniu miksujemy kaszę w misie Cuisine Companion z zamontowanym ostrzem Ultra Blade i na obrotach „10“ przez kilka minut, aż całkowicie się zmieli. Dodajemy przygotowane wcześniej fasolę, warzywa i cebulkę wraz z olejem w którym się smażyła oraz doprawiamy wszystkimi przyprawami. Miksujemy na jednolitą pastę. Doprawiamy do smaku. Keksówkę smarujemy cienką warstwą oleju, wysypujemy bułką tartą i przekładamy połowę masy na pasztet. Wzdłuż dłuższego boku, przez środek masy układamy jedna obok drugiej suszone śliwki. Przykrywamy resztą masy. Wyrównujemy powierzchnię, smarujemy cienką warstwą oleju i nakładamy liście laurowe. Pieczemy w 180 stopniach 30 – 45 minut, aż się zrumieni. Studzimy i wstawiamy do lodówki na całą noc. Gotowy pasztet podajemy z wyrazistymi dodatkami np. z ćwikłą i domową grusztardą.

 

 

Ciasto makowe pełne bakalii (10 porcji)

 • 800 g suchego mielonego maku
 • 380 g (2 duże sztuki) gruszki
 • 100 g rodzynek
 • 100 g orzechów laskowych
 • 90 g jagód goji
 • 80 g wiórków kokosowych
 • 400 g masła orzechowego
 • 100 g płynnego oleju kokosowego
 • 170 g miodu
 • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Do dekoracji:

 • 1 tabliczka czekolady gorzkiej
 • 200 g (1/2 szklanki) dobrej jakości mleka kokosowego 100%
 • garść zmieszanych bakalii użytych w cieście

Mielony mak zalewamy wrzącą wodą tak, aby mak był zanurzony na ok. 3 cm. Mieszamy dokładnie. Odstawiamy do pełnego ostudzenia. Odcedzamy na sicie wyłożonym pieluchą lub gazą i dokładnie odciskamy wodę.

Orzechy laskowe prażymy w piekarniku w 180 stopniach ok. 9 minut. Po upieczeniu zawijamy w ściereczkę i ocieramy chwilę dłońmi, aby ściągnąć skórkę, następnie grubo siekamy. Gruszkę kroimy na ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne i miksujemy blenderem. Wszystko to razem z pozostałymi składnikami dodajemy do masy makowej i wyrabiamy w Cuisine Companion z zamontowanym motylkiem kilka minut na prędkości „9“, aby składniki dobrze się ze sobą wymieszały. Dno okrągłej formy o średnicy ?? cm wykładamy papierem do pieczenia. Nakładamy masę makową, wyrównujemy powierzchnię i pieczemy w 170 stopniach przez ok. 45 minut. Po ostudzeniu przejeżdżamy nożykiem po ściankach formy, ściągamy rant, a ciasto zsuwamy na talerz.

Przygotowujemy ganache czekoladowy. Czekoladę łamiemy na kawałki, roztapiamy w kąpieli wodnej i dodajemy mleko kokosowe, mieszamy trzepaczką. Polewa powinna być błyszcząca i dość rzadka. Polewamy nią upieczone ciasto makowe i dekorujemy bakaliami.

 

 

 

Pierogi dyniowe (10 porcji po 7 szt.)

farsz:

 • ok. 1 kg dyni piżmowej
 • 2 ząbki czosnku
 • 270 g twarogu
 • 50 g sera grana padano
 • 270 g cebuli
 • 1/2 jaja
 • 5 łyżek oliwy
 • ok. 5 g soli
 • 4 g pieprzu

ciasto na ok. 75 pierogów:

 • 450 g mąki
 • 22 g oleju
 • 330 g ciepłej wody zagotowanej, lekko przestudzonej
 • 1/3 łyżeczki soli

dodatki:

 • 200 g masła
 • ½ pęczka szałwii

Dynię przekrojoną na pół umieszczamy na blaszce do pieczenia, polewamy 2 łyżkami oliwy, doprawiamy solą, pieprzem i 2 rozgniecionymi ząbkami czosnku. Pieczemy w 180 stopniach ok. 45 minut do pełnej miękkości i zarumienienia. Po ostudzeniu wyciągamy łyżką gniazda nasienne, a następnie wyciągamy cały miąższ.

Cebulę drobno siekamy i smażymy na pozostałej oliwie na złoto, ok. 8 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy ją do dyni razem z twarogiem, startym serem grana padano, doprawiamy solą oraz pieprzem, a na koniec wbijamy jajko i wyrabiamy na jednolitą masę. Farsz schładzamy minimum 5 godzin w lodówce.

W misce zarabiamy ciasto na pierogi, wlewając stopniowo ciepłą wodę do uzyskania miękkiego ciasta. Gdy ciasto będzie miało dość zwartą strukturę, wyrabiamy na gładko na stolnicy. Odkładamy pod przykryciem na kwadrans. Po tym czasie cienko wałkujemy, wycinamy krążki i nadziewamy obficie farszem dyniowym. Zalepiamy pierogi najładniej, jak potrafimy, odkładamy na blaszkę wysypaną warstwą mąki.

Doprowadzamy do wrzenia garnek osolonej wody z kilkoma kroplami oleju. Wrzucamy pierogi, mieszamy energicznie, zmniejszamy ogień do średniego i gotujemy ok. 1 minutę od momentu, aż pierogi wypłyną.

W rondelku roztapiamy masło. Dorzucamy listki szałwii i na średnim ogniu smażymy, mieszając zawartością od czasu do czasu, przechylając zawartość rondelka na boki, aż masło nabierze złocistego koloru i będzie intensywnie pachniało szałwią i orzechami. Tak przygotowanym masłem polewamy ciepłe pierogi i podajemy na stół.

newsletter grzegorz lapanowski

Newsletter

Szkoła na widelcu

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj powiadomienia o naszych projektach, szkoleniach i najnowszych przepisach.

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce. W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia prywatności w przeglądarce. Zachęcamy do zapoznania się z nową polityką prywatności i polityką cookies Fundacji Szkoła na widelcu.
Zamknij