Razem dla zdrowia i środowiskaCykl warsztatów kulinarnych połączonych z wykładem o segregacji śmieci

Ekologia i Zdrowie – Bardziej Kochani z BOŚ i Szkołą na Widelcu to mini projekt, który realizujemy razem z wolontariuszami Banku Ochrony Środowiska. Dzięki wsparciu programu Mikrodotacje Fundacji BOŚ prowadzimy mini warsztaty, w których łączymy wiedzę na temat problematyki odpadów w naszym codziennym życiu z wiedzą na temat zdrowego i pysznego odżywiania. Zajęcia to przede wszystkim praktyka- uczymy się segregować śmieci, rozmawiamy o sezonowości warzyw i owoców i razem przygotowujemy pyszne sałatki i koktajle. Cykl obejmował 4 warsztaty. Mieliśmy przyjemność gościć z warsztatami w:

 • Środowiskowym Domu Samopomocy na Bielanach
 • Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 9
 • Zespole Szkół Specjalnych nr 85
 • Zespole Szkół Specjalnych nr 105

Wszystkim placówkom bardzo dziękujemy za zaproszenie, a Pani Ewie Suchcickiej ze Stowarzyszenia Bardziej Kochani za bezcenne wsparcie organizacyjne. Nie możemy się już doczekać kolejnych spotkań!

A z Wami dzielimy się przepisem na wiosenną sałatkę z komosą ryżową i szparagami, którą przygotowywaliśmy z uczestnikami warsztatów.

Na około 6 porcji:

 • 100g suchej  komosy ryżowej (quinoa)
 • pół pęczka zielonych szparagów
 • 4 rzodkiewki
 • 2 średnie pomidory malinowe, lub 10 pomidorków koktajlowych
 • 1 niewielka cebula cukrowa
 • 1 dymka wraz ze szczypiorem
 • 1 zielony ogórek
 • oliwa extra vergine
 • sok z 1/2 cytryny
 • 1/2 pęczka natki pietruszki
 • 1 ząbek czosnku
 • 1/2 czerwonej papryczki chili
 • 10 liści bazylii
 • 100 g sera feta
Komosę ryżową należy dokładnie przepłukać na sitku zimną wodą, następnie zalać szklanką wody, lekko osolić i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 15 minut. Ostudzić. Przełożyć do dużej miski.
Szparagi należy umyć, odłamać twarde końce i wrzucić na wrzątek, gotować przez 2 minuty, następnie od razu schłodzić pod zimną, bieżącą wodą. Pokroić ukośnie na plasterki, dodać do miski z komosą.Rzodkiewki umyć i pokroić w pół plastry. Pomidory sparzyć, pokroić w kosteczkę. Ogórka umyć i pokroić w kostkę.Cebulę cukrową i chili pokroić posiekać jak najdrobniej,wszystkie warzywa dodać do szparagów i komosy. Wycisnąć ząbek czosnku do osobnej miseczki, dodać do niego bardzo drobno posiekaną natkę pietruszki, sok z cytryny i łyżkę syropu z agawy lub miodu.Ciągle mieszając dodać oliwę cienką strużynką, tak aby powstał aksamitny dressing. Tak przygotowany sos dodać do dużej miski z pozostałymi składnikami. Dokładnie wymieszać. Doprawić solą i pieprzem oraz posiekaną bazylią. Na koniec pokruszyć ser i posypać nim sałatkę.
Sałatka poleca się na zimno, szczególnie na lunch w upalny dzień.

 

newsletter grzegorz lapanowski

Newsletter

Szkoła na widelcu

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj powiadomienia o naszych projektach, szkoleniach i najnowszych przepisach.

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce. W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia prywatności w przeglądarce. Zachęcamy do zapoznania się z nową polityką prywatności i polityką cookies Fundacji Szkoła na widelcu.
Zamknij