Przesłodki okres nadchodziIle ton cukru zjemy w grudniu ?

W wielu miejscach widzimy już choinki, czekoladowe mikołaje i adwentowe kalendarze z czekoladopodobnym wypełnieniem – to znak! Idą święta. Grudzień to wyjątkowy, magiczny czas. Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje świąt, no i oczywiście prezentów! Szczególnie dzieci.

No właśnie- prezenty! W tym ogromy słodkich i kolorowych słodyczy, którymi zasypujemy siebie nawzajem. Czy idealny prezent musi zawierać czekoladki czy ciasteczka? A może to jest po prostu najprostsze? Czy w dzisiejszych słodkich czasach, pełnych powszechnych chwil jedzenia słodyczy „od tak”, kogokolwiek one jeszcze zaskakują i szczerze cieszą?
Naszym zdaniem podarowanie kupnego smakołyka, to tak naprawdę pójście na łatwiznę. I apelujemy! Nie idźcie w tym roku na łatwiznę, wysilcie się.

Dlaczego ? Bo dzieci i wielu dorosłych je w ciągu roku ogromne ilości cukru. Zdecydowanie ponad normę. Słodycze to stały element menu, podawany często bez ograniczeń, zamiast posiłków. Więc może od święta warto ich nie dawać? Ponad to prezenty słodyczowe uczą, że z pozytywnymi emocjami wiąże się małe co nieco (radość-odwiedziny babci, cioci), ale też negatywnymi (dajemy słodkości na pocieszenie). Przez to utrudniamy kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych naszych dzieci. Kolejna rzecz-słodycze uzależniają! Bardzo często mówimy sobie- zjem tylko jeden kawałek czekolady- a po kilku minutach nie ma połowy tabliczki. Dorosłym zdarza się mieć problem z samokontrolą, a co dopiero dzieciom! I nie chodzi o to by z życia Waszych dzieci wyeliminować słodycze, ale o to by Wasze dzieci umiały sobie z nimi radzić i jeść je w odpowiednich, umiarkowanych ilościach.

Co w takim razie zamiast ciasteczka czy cukierka? Alternatyw jest mnóstwo. Wśród gąszczu niekoniecznie wartościowych produktów możemy też znaleźć perełki, które nie tylko są przepyszne, ale zawierają składniki, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Wcale nie musimy długo szukać. Tak naprawdę mamy je na wyciągnięcie ręki: owoce (egzotyczne mango, świeży ananas, granat czy papaja będą większym zaskoczeniem niż dobrze znany czekoladowy batonik!), owoce suszone, pestki czy orzechy– przepyszne, co niektóre bardzo słodkie (a bez dodatku cukru!), a przede wszystkim pożywne! Drobiazg wcale nie musi być jedzeniem. Może to być zestaw naklejek, tatuaż, kolorowy ołówek albo długopis, fajny notes czy kolorowe skarpetki.
Cudownym prezentem może być także wspólnie spędzony czas! Co powiecie na wspólny wypad na łyżwy czy świąteczne gotowanie. Do tego was bardzo zachęcamy. Upieczcie ze swoją pociechą pierniczki czy ciasteczka! Ususzcie wspólnie pomarańczowe krążki, które zawiesicie na choince. Zróbcie zimową herbatę z goździkami i cynamonem i wypijcie ją wspólnie pod kocem. Ulepcie razem górę pierogów. Uwierzcie, to jest lepsze niż podarowanie kupnych czekoladek. Dodatkowo oprócz przepysznego smakołyku, będziecie mieli piękne wspomnienia, bezcenne.

 

 

Na co dzień otacza nas mnóstwo słodkości, a w święta dodatkowo zalewa nas fala czekoladowych Mikołajów i bałwanów. Może spróbujmy tym razem wyjść poza schematy. Obdarujmy bliską osobę wyjątkowym, ale niesłodkim prezentem.
Przyłączcie się razem z nami do akcji „Całkiem niesłodki prezent”. Zaskoczcie swoje pociechy cudownym upominkiem. Uczmy dzieci dobrze jeść, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci ☺.

 

Więcej o akcji „Całkiem niesłodki prezent” na www.szpinkrobibleee.pl

 

 

 

 

newsletter grzegorz lapanowski

Newsletter

Szkoła na widelcu

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj powiadomienia o naszych projektach, szkoleniach i najnowszych przepisach.

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce. W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia prywatności w przeglądarce. Zachęcamy do zapoznania się z nową polityką prywatności i polityką cookies Fundacji Szkoła na widelcu.
Zamknij