Konkurs Dobrze Jemy, bo gotujemyFundacja Szkoła na Widelcu zaprasza wszystkie szkoły podstawowe do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żywieniowo-Kulinarnej „Dobrze Jemy” i wzięcia udziału w konkursie dla uczniów klas 0-III w którym do wygrania są cenne nagrody na uczniów i szkół.

Rewolucja żywieniowo-kulinarna w Polsce zaczyna się od działań edukacyjnych w szkołach.

Od lat zmagamy się w Polsce z rosnącą nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży- według badań Instytutu Żywności i Żywienia to już co najmniej 22% dzieci ma nadwagę lub otyłość, ale w niektórych regionach, np. na Mazowszu, liczba ta sięga 32%. Liczba przedwczesnych zgonów związanych z chorobami dietozależnymi, takimi jak cukrzyca lub nadciśnienie jest zatrważająca- to już 145 000 osób rocznie.

Dlaczego mino trendu na zdrowe odżywianie, rosnącej świadomości konsumenckiej i coraz większej oglądalności programów kulinarnych problem nie znika? Czy gotowanie jest fanaberią czy może podstawową umiejętnością pozwalającą nam na długie, zdrowe życie?

 

Równie istotne jest zaangażowanie rodziców. Codzienne spożywanie zbilansowanych i jednocześnie smacznych posiłków, jedzenie w przyjaznej atmosferze i o regularnych porach kształtuje w dzieciach prawidłowe zwyczaje żywieniowe na całe życie. Badania potwierdzają również, że wspólne gotowanie może korzystnie wpływać na poprawę czynników psychospołecznych, w tym preferencji, nawyków i zachowań żywieniowych. Gotowanie razem w szkole i w domu daje dużo radości, ale też wpływać może pozytywnie na zmianę nawyków żywieniowych i dlatego do odkrywania świata jedzenia poprzez praktykę zachęca Program „Dobrze Jemy”.

 

 

Jak wygląda program edukacji żywieniowo-kulinarnej?

„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” jest programem skierowanym do uczniów zerówek i klas I- III szkół podstawowych. To projekt długofalowy realizowany przez nauczycieli w całej Polsce od 2017 roku. Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka. Szkoły, które zgłaszają się do programu otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów: scenariusze zajęć, płyty z filmami edukacyjnymi, plakaty, naklejki, specjalnie przygotowane karty samodzielnej pracy. Materiały są dostępne również bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl Przygotowane scenariusze zajęć poruszają takie tematy jak: zasady prawidłowego żywienia, komponowanie posiłków, pochodzenie jedzenia, sezonowość, smaki, kulinarne podróże, prawidłowe zachowanie przy stole, wspólne gotowanie i spożywanie posiłków.
Zachęcenie najmłodszych do przygotowywania samemu wartościowych posiłków może sprawić, że przeniosą one te nawyki i cenne lekcje do domu. Dzieci otrzymują też ciekawe materiały takie jak przepisy, licznik warzyw i owoców, umiejętności małego kucharza, które zabrały do domu, aby kontynuować swoją przygodę w rodzinnej kuchni.

 

Ogólnopolski konkurs dla uczniów zerówek i klas I- III szkół podstawowych

 

1 marca 2020 rozpoczął się konkurs, w którym każda szkoła biorąca udział w programie ma szansę zdobyć atrakcyjne nagrody, które ułatwią prowadzenie edukacji żywieniowo-kulinarnej w szkolnej klasie oraz rozbudzą w dzieciach ciekawość odkrywania kulinarnego świata. Szkoły mogą zapisywać się bezpłatnie do programu przez cały rok szkolny. Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 15 kwietnia 2020! Zapraszamy do przygotowywania i przesyłania prac konkursowych.
Wszelkie szczegóły i regulamin konkursu dostępny na stronie programu.

 

Jak wziąć udział w konkursie?

 


 

 

newsletter grzegorz lapanowski

Newsletter

Szkoła na widelcu

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj powiadomienia o naszych projektach, szkoleniach i najnowszych przepisach.

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce. W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia prywatności w przeglądarce. Zachęcamy do zapoznania się z nową polityką prywatności i polityką cookies Fundacji Szkoła na widelcu.
Zamknij