Finał III edycji programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

Ponad 2000 szkół wzięło udział w ogólnopolskim programie edukacji żywieniowo-kulinarnej „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”. Dzięki temu ponad 280.000 uczniów miało szansę nauczyć się o dobrym jedzeniu i gotowaniu. Za nami wielki finał konkursu realizowanego w ramach programu.

To była „inna” edycja. Przejście szkół na nauczanie zdalne było ogromnym wyzwaniem w kontekście realizacji Programu. Jednak wielu nauczycieli nie poddało się. Dzięki zaangażowaniu, dużej motywacji i chęci, w pewnym stopniu przenieśli realizację „Dobrze Jemy” do domów, dzięki czemu zaangażowali wiele rodzin-rodziców i dzieci do wspólnej kulinarnej przygody.  A jak wiele badań wskazuje, w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych to właśnie postawa rodziców ma kluczowe znaczenie. Szkoła powinna być odpowiednim wsparciem w tym procesie.

2 października odbył się finał tej edycji Programu. W konkursie realizowanym w ramach projektu zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 z Łodzi, w której Grzegorz Łapanowski przeprowadził warsztaty kulinarne wraz z edukatorami Fundacji Szkoła na Widelcu. Zostały wręczone także nagrody od partnerów konkursu.

To był cudowny dzień, wspólnie z uczniami klasy 3b przygotowaliśmy danie do lunchboxa- sałatkę z pieczonego buraka z serem typu feta i rukolą.

Widać było jaki ogrom pracy włożyła wychowawczyni klasy p.Basia, by zaszczepić w dzieciach chęć nauki o dobrym jedzeniu czy gotowaniu.

„Wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil”.

Janusz Korczak

„Po co i na co, to gotowanie?”…..To słowa piosenki, która została stworzona przez nauczyciela muzyki z tej Szkoły na potrzeby pracy konkursowej. Patrząc na postawę podopiecznych Pani Basi, nie trzeba długo zastanawiać się nad odpowiedzią.

Ten dzień był pełen pozytywnych emocji, ale także chwil wzruszeń. A melodia piosenki pt. „Gotowanie” jeszcze długo będzie nam brzmiała w głowach.

Zgłoś swoją szkołę do programu!

Rekrutacja do IV edycji programu wciąż trwa.  Szczegóły i formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl. Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” doskonale wpisuje się w rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. dotyczącego poprawy żywienia dzieci w placówkach oświatowych.

Serdecznie zapraszamy do rozpoczęcia wspólnie z nami kulinarnej przygody!