Przemytnicy warzyw

Warto wiedzieć

Zdrowie w płynie

Wszyscy wiemy, jak trudno jest namówić dzieci do jedzenia warzyw. To za gorzkie, to niesmaczne, a o ugryzieniu tego nawet w najgorszych koszmarach się nie śniło. Nasi najmłodsi domownicy z zasady boją się tego, co nowe. Niechętnie podchodzą nie tylko do jedzenia, ale i wszelkich innych czynności- jak jazda na rolkach, nartach i rowerze. Grunt to nie tracić nadziei i wspierać ich w tych pierwszych krokach. Tak, żeby złapały bakcyla. A potem… już nie sposób ich zniechęcić do niedzielnych wypadów na rower!

Z warzywami, niestety, jest większy problem niż z innymi produktami. Nie wszystkie są słodkie i tak sensorycznie atrakcyjne jak czekolada. Czasami kubki smakowe dziecka potrzebują pięciu podejść, czasami piętnastu. Nie zniechęcajmy się jednak, bo efekt jest wart wysiłku! Dla rodziców, którzy mogli i zdecydowali się na karmienie niemowlęcia mlekiem matki zadanie jest łatwiejsze, bo pijąc pokarm dziecko poznawało również przeróżne smaki diety mamy. Ale nie martwcie się jednak- nawet jeżeli Wasze dziecko było karmione mieszanką, mamy dla Was kilka sprawdzonych sposobów na poskromienie warzywnych niejadków. Zaczynamy od KOKTAJLÓW OWOCOWO-WARZYWNYCH. Gotowi? To do blendera! Poznajcie kilka najważniejszych zasad.

Nadaj koktajlom ciekawe nazwy

Zaufajcie nam- dzieci o wiele chętniej wypiją KOKTAJL MOCY lub ELIKSIR SHREKA niż „napój z jarmużem”. Inspiracji szukajcie w ulubionych bajkach i książkach Waszych dzieci, ich pasjach i wszelkich zainteresowaniach. Wasze dziecko kocha tańczyć? Niech wypije eliksir swojego tanecznego guru. Uwielbia Krainę Lodu? Daj mu koktajl Anny lub Elzy- na pewno się ucieszy!

Grunt to dobra prezencja

Osobiście nigdy nie staram się oceniać niczego po wyglądzie, ale… jak przypomnę sobie widok rozgotowanego szpinaku podawanego w szkolnej stołówce, to sama się sobie nie dziwię, że nie chciałam go tknąć palcem. To, co podajemy dzieciom do jedzenia powinno wyglądać atrakcyjnie. To samo dotyczy koktajlów. Podajmy je zatem w ładnej szklance lub kubku, wsadźmy kolorową słomkę i przyozdóbmy tak, żeby nasz maluch zainteresował się jego smakiem i zawartością.

Przykład idzie z góry

Dziecko chętniej wypije koktajl, jeżeli wypijecie go razem z nim. Chętniej sięgnie po produkt, gdy wcześniej jadł go jego rodzic. Więc jak blendujemy, to hurtowo- dla całej rodziny! Pamiętajmy, że dzieci cały czas nas obserwują, więc pokażmy im dobre nawyki i wartościowe jedzenie.

A teraz… czas na koktajl! Oto nasze propozycje:

szkola_na_widelcu_warzywa1

ELIKSIR MOCY

pomarańcza, jabłko, kiwi, szpinak

– Wyciskamy sok z jabłek i pomarańczy

– W blenderze miksujemy soki z kawałkami kiwi i listkami szpinaku

Witaminy i składniki mineralne zawarte w koktajlu mają dobry wpływ na profilaktykę chorób układu krwionośnego. Lepiej zapobiegać, niż leczyć- już od najmłodszych lat!

szkola_na_widelcu_warzywa3

ELIKSIR PIĘKNOŚCI

Marchew, pomarańcza

– najprostszy eliksir świata- wyciskamy sok z marchwi i pomarańczy, a następnie mieszamy oba soki razem.

Zawarte w koktajlu beta karoten (prowitamina A) i witamina C świetnie wpłyną na cerę, zwłaszcza jeżeli eliksir wypijecie tuż po jego przygotowaniu.

szkola_na_widelcu_warzywa2

ELIKSIR EINSTEINA

banan, mrożone wiśnie, mleko migdałowe, naturalne kakao, migdały

– do przygotowania tego koktajlu nie potrzebujemy wyciskarki do soku- wystarczy blender

– wszystkie składniki wrzucamy do blendera i mieszamy ze sobą

– wiśnie nadadzą koktajlowi czerwony kolor, w połączeniu z mlekiem- uzyskamy róż

Mleko migdałowe i migdały zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomogą działanie układu nerwowego i sercowego naszych pociech. Nie tylko obniżą poziom cholesterolu we krwi, ale również pomogą im się skupić na lekcjach.

Artykuł: Anna Olech