Omlety z sezonowymi dodatkami

Składniki

(3 porcje)

• 6 jaj
  • 45 g jogurtu greckiego lub śmietany 12% (2 łyżki)
  • 20 g masła
  • 40 g szpinaku
  • ½ pęczka zielonych szparagów
  • 1 pęczek koperku
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • sól i pieprz do smaku
  • sałata, ogórki, rzodkiewki i żytnie pieczywo, masło lub olej lniany do podania
Sposób przygotowania

Jajka ubijamy trzepaczką z jogurtem greckim. Masę doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Szparagi oczyszczamy nożykiem z „łusek“ lub obieramy, odcinamy zdrewniałe końcówki i kroimy na cienkie plasterki – główki pozostawiamy w całości. Blanszujemy oddzielnie plasterki i szczyty szparagów przez 30 sekund we wrzącej, osolonej wodzie, po czym hartujemy w zimnej wodzie z lodem.

Dużą patelnię stawiamy na średnim ogniu i na rozpuszczonym maśle smażymy szpinak ze szczyptą soli, aż lekko zwiotczeje, wówczas wlewamy jajka równomiernie rozprowadzamy, a gdy zaczną się ścinać, dorzucamy szparagi i smażymy na wolnym ogniu, ewentualnie pod przykryciem aż do momentu delikatnego ścięcia się całości.

Gotowy omlet posypujemy posiekanym koperkiem i dzielimy na 3 porcje. Podajemy z dodatkiem świeżych warzyw (np. sałatą, rzodkiewkami, ogórkiem) i żytnim pieczywem polanym lnianym olejem.