Program „Od uprawy do potrawy”

Szkoła na widelcu w drodze. W ramach programu „Od uprawy do potrawy", którego jesteśmy partnerem merytorycznym, szkoły tworzyły Szkolne kluby niemarnowania żywności. Na najlepiej realizujących projekt czekały nagrody, w tym warsztaty kulinarne z nami.

22 maja pojechaliśmy (przez pół Polski) do Wejherowa do zwycięskiego zespołu. To właśnie Klub Rozsądnych Jadłożerców przygotował najciekawsze prace i przeprowadził najwięcej dodatkowych inicjatyw. Specjalne warsztaty dla zwycięzców poprowadziła Magdalena Łapanowska. Tematem były wiosenne i letnie śniadania. Zapoznaliśmy się z kalendarzem sezonowości i omówiliśmy jakie produkty w tym momencie pojawiają się teraz na naszych bazarach. Zgodnie uznaliśmy, że w maju trzeba koniecznie zjeść szparagi i truskawki i zabraliśmy się za gotowanie. Wspólnie przygotowaliśmy omlety z wiosennymi dodatkami np. szparagami i szpinakiem. Nie zabrakło też słodkich opcji – puddingów chia z musem truskawkowym i owocowych koktajli.

Zaangażowanie młodzieży i ich entuzjazm zrekompensował godziny za kółkiem. Lubimy jeździć po Polsce, poznawać dzieci, nauczycieli i warunki w szkołach. Dzięki temu wciąż pojawiają się w naszych głowach nowe pomysły na to jak zachęcić Was, aby dobrze jeść!

Szkoła na Widelcu Od uprawy do potrawy

LOGO_TESCO_oUdP-01 (1)

Program „Od uprawy do potrawy” ma na celu edukowanie uczniów klas 0-4 w niestandardowy sposób w zakresie zdrowego odżywiania, pochodzenia żywności oraz jej niemarnowania.

Program opiera się na wycieczkach edukacyjnych – „Ekspedycja smaków” w sklepach Tesco, gdzie wyszkoleni pracownicy sklepów edukują uczniów według scenariusza. Nauczyciele otrzymują również pakiet materiałów do poprowadzenia lekcji w formie boksu edukacyjnego, a uczniowie książeczki z ćwiczeniami o zdrowym odżywianiu. Udział w programie jest bezpłatny, a zapisać się do niego mogą wszystkie placówki edukacyjne z kształceniem na poziomie szkoły podstawowej. Do całorocznych działań należą również Szkolne Kluby Niemarnowania. W konkursie dla Klubów, najbardziej zaangażowane szkoły otrzymały nagrody – bony zakupowe, zestawy do założenia szkolnego ogródka oraz warsztaty kulinarne z partnerem merytorycznym programu – Fundacją Szkoła na Widelcu.