Pora na Pomidora

czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców

Nazwa projektu: Pora na pomidora
Data realizacji: wrzesień/ październik 2016

Cel projektu:

• zachęcenie do regularnego jedzenia polskich warzyw i owoców
  • zapoznanie z zasadami prawidłowego żywienia
  • szerzenie umiejętności kulinarnych wśród młodzieży

Realizacja:
W ramach 6. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora” odwiedziliśmy 5 szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Przeprowadziliśmy warsztaty żywieniowo-kulinarne w Nowej Wsi, Warszawie, Brusach, Pleszewie i Włodowicach. Łącznie przejechaliśmy ponad 2400 km i gotowaliśmy z ponad setką gimnazjalistów. Każde warsztaty składały się z części teoretycznej, podczas której dietetyk Katarzyna Pieczyńska opowiadała o różnorodności i wartościach odżywczych polskich owoców i warzyw, a poprzez łatwy quiz sprawdzała wiedzę gimnazjalistów w tym temacie. Po części wykładowej młodzież pod okiem edukatorów Fundacji Szkoła na widelcu przygotowywała pyszne dania: sałatkę z pomidorów i soczewicy, hummus w dwóch kolorach (zabarwiony burakiem lub pesto z natki pietruszki), słoneczną zupę dyniową i pyszny jaglany budyń z duszonymi śliwkami. Każdy uczestnik mógł spróbować wszystkich dań i poznać nowe smaki.
Rezultaty:
W ciągu miesiąca zorganizowaliśmy 5 warsztatów w szkołach gimnazjalnych angażując łącznie ponad 125 uczniów.

pora-na-pomidora-04

pora-na-pomidora-10

pora-na-pomidora-08

fot. Agnieszka Matuszak