Finał II Edycji Programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

Druga Edycja Programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu dobiegła końca.
Co udało nam się zrobić w ciągu tego roku szkolnego? Sami zobaczcie!

„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” jest naszym flagowym, długofalowym projektem skierowanym do klas 1-3 szkół podstawowych. Naszym celem jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka.
W ramach projektu w II Edycji 1400 szkół otrzymało pakiety materiałów edukacyjnych, a dodatkowych kilkaset szkół pobrało materiały on-line z platformy edukacyjnej.

Przygotowane scenariusze zajęć poruszały takie tematy jak: zasady prawidłowego żywienia, jak komponować posiłki, pochodzenie jedzenia, sezonowość, smaki, kulinarne podróże, prawidłowe zachowanie przy stole, wspólne gotowanie i spożywanie posiłków. Zachęcenie najmłodszych do przygotowywania samemu wartościowych posiłków może sprawić, że przeniosą one te nawyki i cenne lekcje do domu. Dzieci otrzymały też ciekawe materiały takie jak przepisy, licznik warzyw i owoców, umiejętności małego kucharza, które zabrały do domu, aby kontynuować swoją przygodę w rodzinnej kuchni.

W tegorocznej edycji program „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu” objął działaniami ponad 200 000 uczniów, którzy wraz ze swoimi nauczycielami realizowali lekcje o prawidłowym i świadomym żywieniu.

Nauczyciele realizowali scenariusze opracowane przez metodyka, dietetyków i nauczycieli w całej Polsce.

Udało nam się  również przygotować 3 dodatkowe scenariusze w ciągu tego roku- o zrównoważonym rybołówstwie, o roślinnych poniedziałkach i bio bananach.

Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń konkursowych, których tematyką było Poszukiwanie źródeł dobrego jedzenia.

Uczniowie  w całej Polsce odwiedzali targi, sklepy, piekarnie, restauracje, pokoje nauczycielskie, gabinety dyrektorów by dowiedzieć się, skąd bierze się dobre jedzenie.

4 czerwca odbył się finał II edycji programu. W konkursie realizowanym w ramach projektu zwyciężył Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, w którym Grzegorz Łapanowski wraz z edukatorami Fundacji Szkoła na Widelcu przeprowadził pokaz kulinarny oraz gotował wspólnie z dziećmi podczas warsztatów kulinarnych. Szkołom i dzieciom zostały wręczone nagrody  partnerów projektu.

A my odwiedziliśmy z Grzegorzem Łapanowskim i edukatorami Fundacji Szkoła na Widelcu Zespół Szkół Miejskich w Jaśle, który zdobył I miejsce w konkursie. Przygotowaliśmy dla uczniów pokaz kulinarny i warsztaty oraz wręczyliśmy im nagrody od Partnerów Programu.

Sami zobaczcie jak świetnie się bawiliśmy!

Zapraszamy do rekrutacji do III Edycji Programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu Szkoły Podstawowe z całej Polski.

Zgłosić szkołę może dyrektor lub nauczyciel, który chce realizować program.

Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy który możecie pobrać tutaj i wysłać go na adres program@szkolanawidelcu.pl

Liczba miejsc w programie jest ograniczona!

wszystkie informacje na temat programu dostępne tutaj

Partnerzy projektu: