Uczyliśmy w Płocku, jak prowadzić warsztaty kulinarne dla dzieci

Sukcesem edukacji żywieniowej dzieci jest sprawienie by dzieci jadły dobre produkty, ale co ważne, by im one smakowały. Mamy doświadczenie w tej kwestii i chętnie się nim dzielimy, dlatego kolejny raz wyruszyliśmy w trasę – tym razem do Płocka.

Spotkanie odbyło się w Przedszkolu nr 6 i zostało podzielone na dwie części. W pierwszej części – teoretycznej dietetyk Fundacji opowiadał nauczycielom i dyrektorom o tym jak wdrażać edukację żywieniową w placówkach oświatowych wraz z podaniem przykładów dobrych praktyk, z powodzeniem funkcjonujących w zaprzyjaźnionych z Fundacją szkołach i przedszkolach. Ważne było również podkreślenie roli placówek oświatowych w wychowywaniu pokolenia świadomych, mądrych konsumentów.

W drugiej części uczestnicy wykładu mogli na własne oczy zobaczyć jak w praktyce wyglądają zajęcia edukacyjno-kulinarne w grupie 5-latków. Przedszkolaki uczyły się m.in. czym są zmysły i jak wykorzystujemy je podczas spożywania posiłku, a także poznawały różne smaki poprzez próbowanie naturalnie słodkich, kwaśnych, słonych i gorzkich produktów.

Zwieńczeniem zajęć był wspólnie przygotowany ,,zielony koktajl mocy”, którego przygotowanie rozwijało zdolności manualne oraz koordynację dzieci, a także przekonał, że łączenie smaków może być fajną zabawą! Dzieci obierały i kroiły banany, dzieliły na części szpinak i jarmuż, wyciskały sok z jabłek, a następnie miksowały owoce i warzywa. Pracy i zabawy było co nie miara i co najważniejsze – wszystkim  smakowało.

Płock_warsztaty

Warsztaty kulinarne dla przedszkolaków