Ruszyła II Edycja Programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

Zapraszamy do udziału w Programie!

15 września odbyła się konferencja dla nauczycieli i dyrektorów palcówek szkolnych inaugurująca II Edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żywieniowo-Kulinarnej „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

Podczas konferencji ponad 60 nauczycieli i dyrektorów szkół oraz przedszkoli z całej Polski wysłuchało porad i dobrych praktyk dotyczących edukacji żywieniowo-kulinarnej w placówkach edukacyjnych. Do słuchaczy przemawiał między innymi Prezes Fundacji Szkoła na Widelcu Grzegorz Łapanowski, dietetyczka Urszula Somow oraz nauczyciele i edukatorzy kulinarni, którzy     od wielu lat z powodzeniem wdrażają w swoich lokalnych społecznościach zajęcia z zakresu dobrego żywienia.

„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” to program edukacji żywieniowo-kulinarnej, którego autorem i pomysłodawcą jest Fundacja Szkoła na Widelcu, działająca od 2012 roku na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach.

Jest to długofalowy projekt polegający na szerzeniu wiedzy z zakresu świadomego i prawidłowego żywienia w szkołach podstawowych. Nauczyciele wysyłając zgłoszenie za pośrednictwem strony  http://www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl otrzymują paczkę z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi do prowadzenia zajęć z zakresu dobrego żywienia. Są to między innymi szczegółowe scenariusze zajęć opracowane przez metodyka i dietetyków, karty pracy dla uczniów, plakaty edukacyjne do powieszenia w klasach, plakaty osiągnięć.

Szkoły realizujące program dodają na stronie internetowej swoje działania na Mapie Dobrych Działań Szkół. Każda placówka może umieścić tam relację z przeprowadzonych zajęć kulinarnych, zdjęcia sadzonek, ogródków czy własnoręcznie wykonanych zielników czy potraw aby się pochwalić i inspirować inne placówki.

W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się pierwsza edycja Programu. Wzięło w niej udział 1400 placówek szkolnych. Wraz z nowym rokiem szkolnym ruszyła II edycja Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu. Od 1 września do projektu zapisało się już ponad 1200 placówek.

Zapraszamy nauczycieli, rodziców i dyrektorów szkół do odwiedzenia strony i wysyłania zgłoszeń. Każda zgłoszona szkoła może wziąć udział w konkursie, którego zasady zostaną opublikowane w pierwszym tygodniu października.

Patronat honorowy nad II Edycją programu objęło Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Żywności i Żywienia, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Stowarzyszenie Dietetyków, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Program powstał przy współpracy Partnerów: Tefal, Hortex, Itac, Baziółka, Restaurant Week, Food Lab Studio. Patronat medialny nad II Edycją programu objęło Polskie Radio Dzieciom, TeleToon, Vulcan, Juniorowo.pl oraz Gaga.