Przesłodki okres nadchodzi

Ile ton cukru zjemy w grudniu ?

W wielu miejscach widzimy już choinki, czekoladowe mikołaje i adwentowe kalendarze z czekoladopodobnym wypełnieniem – to znak! Idą święta. Grudzień to wyjątkowy, magiczny czas. Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje świąt, no i oczywiście prezentów! Szczególnie dzieci.

Naszym zdaniem podarowanie kupnego smakołyka, to tak naprawdę pójście na łatwiznę. I apelujemy! Nie idźcie w tym roku na łatwiznę, wysilcie się.

Dlaczego ? Bo dzieci i wielu dorosłych je w ciągu roku ogromne ilości cukru. Zdecydowanie ponad normę. Słodycze to stały element menu, podawany często bez ograniczeń, zamiast posiłków. Więc może od święta warto ich nie dawać? Ponad to prezenty słodyczowe uczą, że z pozytywnymi emocjami wiąże się małe co nieco (radość-odwiedziny babci, cioci), ale też negatywnymi (dajemy słodkości na pocieszenie). Przez to utrudniamy kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych naszych dzieci. Kolejna rzecz-słodycze uzależniają! Bardzo często mówimy sobie- zjem tylko jeden kawałek czekolady- a po kilku minutach nie ma połowy tabliczki. Dorosłym zdarza się mieć problem z samokontrolą, a co dopiero dzieciom! I nie chodzi o to by z życia Waszych dzieci wyeliminować słodycze, ale o to by Wasze dzieci umiały sobie z nimi radzić i jeść je w odpowiednich, umiarkowanych ilościach.

Co w takim razie zamiast ciasteczka czy cukierka? Alternatyw jest mnóstwo. Wśród gąszczu niekoniecznie wartościowych produktów możemy też znaleźć perełki, które nie tylko są przepyszne, ale zawierają składniki, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Wcale nie musimy długo szukać. Tak naprawdę mamy je na wyciągnięcie ręki: owoce (egzotyczne mango, świeży ananas, granat czy papaja będą większym zaskoczeniem niż dobrze znany czekoladowy batonik!), owoce suszone, pestki czy orzechy– przepyszne, co niektóre bardzo słodkie (a bez dodatku cukru!), a przede wszystkim pożywne! Drobiazg wcale nie musi być jedzeniem. Może to być zestaw naklejek, tatuaż, kolorowy ołówek albo długopis, fajny notes czy kolorowe skarpetki.

Na co dzień otacza nas mnóstwo słodkości, a w święta dodatkowo zalewa nas fala czekoladowych Mikołajów i bałwanów. Może spróbujmy tym razem wyjść poza schematy. Obdarujmy bliską osobę wyjątkowym, ale niesłodkim prezentem.
Przyłączcie się razem z nami do akcji „Całkiem niesłodki prezent”. Zaskoczcie swoje pociechy cudownym upominkiem. Uczmy dzieci dobrze jeść, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci ☺.

Więcej o akcji „Całkiem niesłodki prezent” na www.szpinkrobibleee.pl