Program Dobrze Jemy ze Szkołą na WidelcuJuż 1 września startuje nowy program edukacyjny „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”! Rekrutacja do programu trwa. Formularz na: www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl

Jak wskazują badania, nawyki żywieniowe kształtujące się i utrwalające w okresie dzieciństwa i młodości trudno zmienić w wieku dorosłym. Codzienne spożywanie zbilansowanych i jednocześnie smacznych posiłków, jedzenie w przyjaznej atmosferze i o regularnych porach to najlepszy sposób na budowanie u dzieci prawidłowych zwyczajów żywieniowych na całe życie.

 

Szkoła jest miejscem, w którym dzieci zdobywają wiedzę, ale też uczą się, jak żyć. Spędzają w niej nawet 8 godzin dziennie. Właśnie dlatego stworzyliśmy ten program, aby pomóc szkołom w prowadzeniu ciekawej i mądrej edukacji żywieniowo-kulinarnej.

 

Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” jest długofalowym projektem, którego pierwsza edycja w roku 2017/2018 jest skierowana do klas 1-3 szkół podstawowych. Celem Organizatorów jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i partnerami. W ramach projektu przygotowujemy platformę edukacyjną – rozbudowaną stronę www, z której nauczyciele i rodzice będą mogli pobierać materiały edukacyjne i inspiracje do tego, jak prowadzić działania z zakresu kulinarnej edukacji.

 

Szkoły, które zgłoszą się do programu otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli, m.in. scenariusze zajęć i płyty z filmami.  W tej edycji programu „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu” wyślemy pakiety edukacyjne do 1000 placówek. Materiały zostały tak przygotowane, aby poza edukacją o prawidłowym i świadomym żywieniu, zaszczepić w dzieciach chęć do dobrego gotowania.  Przygotowane scenariusze zajęć poruszą takie tematy jak: zasady prawidłowego żywienia, jak komponować śniadanie, pochodzenie jedzenia, sezonowość, smaki, kulinarne podróże, prawidłowe zachowanie przy stole, wspólne gotowanie i spożywanie posiłków. Zachęcenie najmłodszych do przygotowywania samemu wartościowych posiłków sprawi, że przeniosą one te nawyki i cenne lekcje do domu.

 

„Edukacja kulinarna ma ogromną moc, wierzę, że nasz program „Dobrze jemy ze Szkoła na Widelcu” pomoże nauczycielom w prowadzeniu mądrych, ciekawych i inspirujących zajęć. Moim marzeniem jest to, aby w każdej szkole był czas na prowadzenie lekcji o tym, jak dobrze jeść.”  – Grzegorz Łapanowski, prezes i założyciel Fundacji Szkoła na Widelcu

 

Bardzo ważnym elementem programu będzie tworzona przez szkoły – na naszej stronie internetowej, mapa ‘Dobrych działań’, gdzie każda placówka będzie mogła pochwalić się swoimi przedsięwzięciami w temacie zdrowego żywienia, np. umieszczając zdjęcia szkolnego zielnika. Dzięki tej mapie również rodzice będą mieli możliwość zobaczyć, co szkoła ich dzieci robi w zakresie edukacji prawidłowego żywienia. Mapa, poza możliwością podzielenia się własnymi dokonaniami, będzie też inspiracją dla innych szkół. Wielkim marzeniem Organizatorów jest zapełnienie mapy ‘Dobrymi praktykami’ ze szkół z całej Polski. Szkoły będą mogły również wziąć udział w konkursie, w którym uczniowie będą mieli za zadanie przekonać rówieśników do tego, że warto dobrze jeść. Do wygrania będą warsztaty kulinarne prowadzone przez Fundację Szkoła na Widelcu oraz fantastyczne nagrody od partnerów programu.

Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” doskonale wpisuje się w rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. dotyczącego poprawy żywienia dzieci w placówkach oświatowych.

Partnerzy projektu: Tefal,Baziółka,Hortex,Restaurant Week PolskaorazFood Lab Studio

Patronat honorowy: Rzecznik Praw DzieckaReaguj. Masz prawo,Polskie Stowarzyszenie Dietetyków, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej

Patronat medialny:Polskie Radio DzieciomOnetteleTOON+

Pierwsza edycja programu trwa od 1 września 2017 do 30 czerwca 2018 roku.

Rekrutację do projektu trwa. Materiały edukacyjne będzie można pobierać ze strony  www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl przez cały rok.

program@szkolanawidelcu.pl

 

SNW_stopka

newsletter grzegorz lapanowski

Newsletter

Szkoła na widelcu

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj powiadomienia o naszych projektach, szkoleniach i najnowszych przepisach.

W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Używamy ich w celach statystycznych. Każdy użytkownik może nie wyrazić zgody na umieszczanie plików typu cookies na jego urządzeniu końcowym. W tym celu należy skorzystać z opcji wyłączenia pobierania i przechowywania plików typu cookies w przeglądarce internetowej.
Zamknij