Już dwa lata gotujemy z Charytatywni FretaNa końcu relacji z kolejnych warsztatów, czeka na Was przepis na sałatkę idealną, nieprzypadkowo właśnie w tym wpisie, bo my i Stowarzyszenie Charytatywni Freta, to jedna z takich sałatek idealnych.

Minęły już dwa lata odkąd współpracujemy z Charytatywni Freta. Dzieciaki podrosły, dołączyły nowe, bardzo dużo się nauczyły i są 100% przykładem na to, że warto! Regularne zajęcia gotowania otwierają na nowe produkty i smaki oraz rozwijają wiedzę. Freciaki kroją, obierają, smażą, blendują i doprawiają tak, że jesteśmy dumni. 

Naszą znajomość uczciliśmy kolejny raz wczoraj. Tym razem nie spotkaliśmy się w klasztornej piwniczce, a w naszym domu w Food Lab Studio i nagotowaliśmy! Wspólnie zrobiliśmy dwie zimowe, ale jakże zielone sałatki, wege spaghetti i marchewkowe muffinki z przepisu erVegan (http://ervegan.com/2015/10/pelnoziarniste-muffiny-marchewkowe/). Dziękujemy naszym cudownym wolontariuszom za pomoc w gotowaniu- Magda, Patrycja, Beata, Tomek, Paulina, Karolina- wysoka piątka!

Dzielimy się, więc z Wami przepisem na sałatkę idealną:

Idealna sałatka zimowa

2 bataty (lub kawałek dyni)

250 g brukselki

300 g jarmużu

5 piklowanych szalotek*

100 g uprażonych pestek słonecznika lub dyni

3 łyżki dressingu musztardowego*

3 łyżki oleju rzepakowego

Sól

Cukier

Bataty, obieramy, wykrawamy z nich łódeczki, smarujemy je olejem, delikatnie solimy i pieczemy w 200°C do złoto brązowego koloru ok. 12 min. Brukselki obieramy z liści i gotujemy je w wodzie z solą ok. 5 sekund i studzimy w wodzie z lodem. Jarmuż myjemy, odrywamy liście od grubych łodyg i podobnie jak z brukselką, gotujemy go w wodzie z solą ok. 15 sekund i studzimy w wodzie z lodem. Jarmuż i liście brukselki mieszamy z dresingiem. Na talerz wykładamy zielone składniki z sosem, a na nie układamy kawałki batata, całość dekorujemy prażonymi pestkami słonecznika i piklowaną cebulą.

*Dresing musztardowy:

1 łyżeczka polskiego miodu

2 łyżeczki musztardy dijon

4 łyżki soku z cytryny

150 ml oleju rzepakowego

Sól, pieprz do smaku

Do miski wkładamy miód, musztardę i sok z cytryny, dokładnie wszystko ze sobą mieszamy. Następnie wolnym strumieniem dodajemy olej cały czas mieszając do pełnego połączenia. Na koniec doprawiamy dressing solą i pieprzem.

*Piklowane szalotki:

100 g cukru

100 g białego octu winnego

200 ml wody

1 liść laurowy

3 ziarna ziela angielskiego

5 obranych szalotek

Cukier, ocet, wodę, liść laurowy, ziele angielskie zagotowujemy razem i gotujemy ok 1 min i zdejmujemy z ognia. Do jeszcze ciepłej zalewy wkładamy szalotki przekrojone wzdłuż na połówki. Po 2 minutach możemy odsączyć szalotkę i podawać z sałatką. Tak przygotowane cebulki możemy przetrzymywać w lodówce wraz z zalewą nawet do 10 dni.

newsletter grzegorz lapanowski

Newsletter

Szkoła na widelcu

Zapisz się do naszego newslettera. Bądź na bieżąco i otrzymuj powiadomienia o naszych projektach, szkoleniach i najnowszych przepisach.

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także w Polsce. W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia prywatności w przeglądarce. Zachęcamy do zapoznania się z nową polityką prywatności i polityką cookies Fundacji Szkoła na widelcu.
Zamknij