FoodRevolutionDay 2017 – relacja

19 maja Fundacja Szkoła na Widelcu już po raz trzeci  zaangażowała się w obchody Dnia  Żywieniowej Rewolucji (Food Revolution Day). To wyjątkowe wydarzenie o zasięgu globalnym, promujące prawidłowe żywienie,  ma inspirować do wspólnego gotowania oraz motywować społeczeństwa do szukania sposobów przeciwdziałania problemowi otyłości na świecie.

Gotujmy razem! – pod takim hasłem Fundacja Szkoła na Widelcu świętowała tegoroczną edycję Food Revolution Day.  Było  zdrowo, kolorowo  i sezonowo.

Grzegorz Łapanowski (założyciel i prezes Fundacji Szkoła na Widelcu) wraz z przyjaciółmi organizacji  Davidem Gaboriaud (kucharz z zamiłowania, prowadzący autorskiego programu kulinarnego „David w Europie”), Michałem Molendą (szef kuchni restauracji Kuchnia Otwarta na warszawskim Wilanowie, absolwent legendarnej szkoły Le Cordon Bleu), Janem Paszkowskim (ćwierćfinalista I edycji programu „Master Chef”, szef kuchni w Bułka przez Bibułkę), Vieniem (raper i producent muzyczny oraz miłośnik kuchni) oraz uczestnikami  przygotował pyszne i zdrowe dania. W tym roku Fundacja zaprosiła do wspólnego gotowania uczniów technikum gastronomicznego z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, którzy na co dzień prowadzą zajęcia dla swoich dużo młodszych kolegów, szerząc w ten sposób edukację kulinarną wśród dzieci. Drugą, liczną grupą biorącą udział w warsztatach byli podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Mielcu wraz z opiekunami. Warsztaty kulinarne poprzedzone były krótkim spotkaniem z młodzieżą, na temat tego, jak w ciekawy i inspirujący sposób prowadzić zajęcia z zakresu edukacji kulinarnej. Fundacja Szkoła na Widelcu nieustannie szuka sposobów na to, by coraz szersze grono osób było zaangażowane w promocję prawidłowego odżywiania i szlifowało z dziećmi umiejętności kulinarne.

Podczas wielkiego gotowania w Akademii Kulinarnej Food Lab Studio, na warszawskim Mokotowie pięć zespołów pod okiem szefów kuchni przygotowywało wspólny rodzinny obiad z przystawką, zupą, daniem głównym i deserem.

I stacja – pieczony kurczak z zielonymi warzywami i puree z ziemniaków – Grzegorz Łapanowski i Jan Paszkowski

II stacja – spring rolle z warzywami – Vienio

III stacja- chłodnik z botwinki z jajkiem przepiórczym – Michał Molenda

IV stacja- migdałowa tarta z rabarbarem – David Gaboriaud

V stacja – kolorowe koktajle owocowo-warzywne – Katarzyna Pieczyńs

,,Jesteśmy przekonani, że i tym warsztatem udało nam się zwrócić uwagę na jakość produktów i znaczenie, tego co i w jakiej atmosferze jemy’’ – relacjonuje Katarzyna Pieczyńska, dietetyk Fundacji Szkoła na Widelcu

,,Udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Szkoła na Widelcu oraz Food Lab Studio długo pozostanie w pamięci. Było to dla nas ciekawym doświadczeniem zawodowym, dało  możliwość skonfrontowania swojej wiedzy i umiejętności z uznanymi autorytetami kulinarnymi, którzy pracują nad poprawą jakości jedzenia dzieci w Polsce. Nauczyliśmy się jeszcze więcej, uzyskaliśmy dużo ciekawych pomysłów, które będą inspiracją do prowadzenia również przez nas kolejnych warsztatów kulinarnych” – dodaje Anna Tęcza, nauczycielka z Technikum Gastronomicznego w Weryni

„Udział w Food Revolution Day  był dla mnie i dla moich podopiecznych ważny z kilku powodów. Wszyscy jesteśmy fanami kulinariów dlatego moja praca terapeutyczna z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie opiera się głównie na moim autorskim programie Piekielna Kuchnia, gdzie ja i moi wychowankowie zajmujemy się przygotowywaniem prostych dań, a także raz na jakiś czas robimy coś wyjątkowego  – relacjonuje pani Renata Pietras z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Mielcu –  „Piekielna kuchnia” mojego autorstwa, odbywa podróż poprzez lądy i oceany w poszukiwaniu przysmaków świata oraz regionalnych dań Polski. W podróż po kuchniach świata i Polski zabieramy kolegów i koleżanki z innych grup. Wspólnie spotykamy się przy wspaniałych i pysznych daniach. Spotkanie z autorytetami kulinarnymi, jest szczególnie ważne i pomocne w dalszym rozwoju zawodowym terapeutów ale także w pogłębianiu umiejętności kulinarnych i społecznych wychowanków.”

Fundacja Szkoła na Widelcu, której założycielem i prezesem jest Grzegorz Łapanowski działa na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach oraz stawia sobie za cel szerzenie edukacji kulinarnej.  Od ponad 5 lat realizuje innowacyjne programy edukacyjno-kulinarne, bazujące na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych, pokazuje, jak gotować nie tylko zdrowo, ale i smacznie, uczy, czym jest dobre jedzenie, skąd się bierze i dlaczego jest takie ważne.

Food Revolution Day to projekt powołany do życia przez Fundację Jamiego Olivera, a swoich ambasadorów ma na całym świecie.

Strategicznym patronem medialnym wydarzenia organizowanego przez Fundację Szkoła na Widelcu jest Onet i NOIZZ.

Food Revolution Day 2017 Szkoła na Widelcu

Globalne działania w ramach FoodRevolutionDay:

www.jamiesfoodrevolution.org

Paczki dla uczestników warsztatów pomogły nam przygotować firmy Baziółka i Melvit. Dziękujemy.